טיפול בקוליטיס כיבית

קוליטיס כיבית היא מחלת מעי דלקתית, מלווה בהופעת סימפטומים רבים, שפוגעים קשות באיכות החיים של הלוקים בה. טיפול טבעי בקוליטיס עשוי להקל על התסמינים הללו, להפחית את תדירות ההתקפים האקוטיים של המחלה ולקצר את מהלכם. על כל אלו – במאמר שלפניכם.

מהי קוליטיס כיבית?

קוליטיס כיבית היא מחלה דלקתית כרונית לאורך המעי הגס. זוהי מחלה בה מופיעים כיבים על פני דופן הרירית של המעי הגס, מאזור הרקטום (פי הטבעת) באופן רציף במעלה המעי – על פני חלקים ממנו או לכל אורכו. החולים בקוליטיס סובלים מהתקפים פתאומיים ומתקופות של הטבה והפוגה, לסירוגין.

התסמינים של קוליטיס כיבית כוללים שלשול המלווה לעתים ביציאה דמית או רירית, דחף תדיר למתן צואה שאינו מוביל ליציאה מלאה (המכונה טנזמוס), עוויתות בטן, חום, אובדן תאבון וירידה במשקל, תחושת נפיחות ומלאות, חולשה, עייפות ועוד. חולי קוליטיס עלולים לסבול מאנמיה, המתפתחת בשל דימום ומחסור בברזל בעקבותיו. סיבוך נוסף של המחלה הוא חסימת מעיים והפסקה של פעולתם – מצב מסכן חיים, הדורש טיפול מיידי.

המחלה שכיחה יותר בארצות מפותחות ומערביות, ומרבית הלוקים בה מאובחנים בגילאי העשרה או בראשית שנות העשרים לחייהם.

מהו הטיפול בקוליטיס כיבית ברפואה המערבית?

אבחנה של קוליטיס נעשית באמצעות סדרה של בדיקות – בדיקה גופנית, בדיקות דם וצואה, בדיקות אנדוסקופיות ובדיקות הדמיה במידת הצורך. הטיפול המערבי במחלה כולל מתן תרופות להפחתת התהליך הדלקתי במעי, סטרואידים ותרופות מדכאות מערכת חיסון. במקרים אחרים ניתנת גם אנטיביוטיקה. טיפול נוסף, תחת אשפוז, כולל צום ומתן הזנה ותרופות דרך הוריד. במקרים מורכבים, בהם הטיפול התרופתי אינו מועיל או שישנם סיבוכים, מופנים חולי קוליטיס לניתוח, שבו מוסרים חלקים מהמעי הגס ובמצבים קיצוניים אף כולו.

טיפול בקוליטיס על פי הרפואה הסינית

מחלת קוליטיס כיבית במצב של התקף פעיל, נחשבת ברפואה הסינית כמחלה של הצטברות חום ולחות או חום המלווה ברעילות במעיים. במצבים של הפוגה, קשורה המחלה בחולשה של הדם והאנרגיה ובחולשה של מערכת העיכול. טיפול טבעי בקוליטיס נועד להקל ולהפחית את הופעת התסמינים של המחלה, למנוע הופעת התקפים, וכמובן למתן את תדירותם. הטיפול בקוליטיס ברפואה הסינית כולל שילוב של המלצות תזונה אשר מותאמות אישית, הרכבת פורמולה של צמחי מרפא טבעיים ודיקור סיני.

הטיפול התזונתי בקוליטיס יציע למטופל להפחית צריכה של מזונות חומציים ואלרגניים; להימנע מאכילת מזון תעשייתי ומעובד; להרבות בצריכת מזון טרי, ירקות ופירות מסוימים ולצרוך חומצות שומן בריאות וחיוניות כדוגמת אלו המצויות בדגי ים צפוני, שמן זית, אבוקדו ואגוזים. טיפול טבעי בתזונה מותאם באופן אישי ובמיוחד עבור כל אדם ולכל שלב במחלה.

הטיפול בצמחי מרפא נועד להפחית את התהליך הדלקתי ולחזק את מערכת העיכול. טיפול טבעי בקוליטיס באמצעות צמחי מרפא משתנה בין שלבי המחלה השונים ומותאם עבור כל אחד מהשלבים בין זמן התפרצות לבין שלב של הפוגה. בהתקף למשל, יינתנו צמחים בעלי איכות אנטי דלקתית וצמחים אחרים המקלים על התסמינים השונים – שלשול, דימום, כאבי בטן ועוד. בשלבי הפוגה ניתנים צמחים המחזקים את מערכת החיסון ומיטיבים עם תפקודה של מערכת העיכול. טיפול בדיקור מסייע לאזן את המצב הנפשי, לשפר את פעולת ותנועת המעי, להוריד חום, לסלק לחות, לחזק את מערכת העיכול ועוד.

הרפואה הסינית מתייחסת אל הגוף כאל מערכת שלמה, והטיפול במחלה דוגמת קוליטיס מתייחס לרבדים רבים ושונים ובהם תזונה, חיזוק כללי של הגוף, שיפור מצב מערכת העיכול, חיזוק של מערכת החיסון ואיזון המצב הנפשי. מצבי מתח, עצבנות, לחץ וסטרס קשורים להחרפה במצב המחלה (ולעתים הם בין הגורמים להתפרצותה מלכתחילה). הטיפול בצמחי מרפא ובדיקור סיני, מסייע גם בהיבט הנפשי – הקלה על המתח והלחץ, וסיוע בהתמודדות עם המצוקה, הקושי והעייפות הגדולה שמלווים את החולים בקוליטיס.

טיפול פרטני בקוליטיס כיבית עשוי להקל משמעותית את הסבל, להפחית את הופעת הסימפטומים המעיקים ולשפר את איכות החיים של החולים. מזמינה אתכם לפגישת ייעוץ והסבר ולהתאמת טיפול אישי הולם עבורכם. פנו אלי!


לכל המאמרים >