קוליטיס תסמינים וסימפטומים

כאבי בטן עזים ומפושטים, חום, אי נוחות, יציאות תכופות, ירידה במשקל ותשישות פיזית – כל אלו הם תסמינים של מחלת הקוליטיס. מחלת קוליטיס כיבית (קרויה באנגלית Ulcerative Colitis) היא מחלת מעי דלקתית, ושייכת לקבוצת מחלות דלקתיות במערכת העיכול, שעליה נמנית גם מחלת קרוהן. זוהי מחלה שבה ישנה דלקת רציפה, ללא מקטעים בריאים, על פני הרירית של המעי הגס – לכל אורכו או בחלק ממנו.
ההתפרצות הראשונית של המחלה משוייכת בדרך כלל לשתי קבוצות גיל עיקריות: היא מופיעה לראשונה בקרב צעירים בגיל העשרה עד גיל 30 או בקרב בני הגיל השלישי. המחלה שכיחה באופן שווה בין גברים ונשים, ונפוצה יותר בקרב בני מעמדות סוציו-אקונומיים גבוהים מאשר נמוכים.
הלוקים במחלת קוליטיס כיבית סובלים מתנודתיות בין תקופות של התפרצות והתלקחות המחלה לבין תקופות של נסיגה (רמיסיה). ההתלקחויות אינן צפויות ומופיעות בפתאומיות.

קוליטיס כיבית – תסמינים עיקריים

הסימפטומים של קוליטיס כיבית מגוונים ומשתנים בין חולים שונים ואפילו בין תקופת מחלה אחת לאחרת אצל אותו אדם עצמו. לפניכם סקירה של מגוון סימפטומים אופייניים לקוליטיס כיבית. חשוב לציין כי לא כל התסמינים מופיעים וכי ישנם מקרים בהם מופיעים חלק מן הסימפטומים באופן קל ולא מורגש, ועל כן זוכים להתייחסות מועטה או אינם מטופלים כלל.

תסמינים גופניים של קוליטיס כיבית כוללים:

  • שלשול – יופיע לאחר ארוחה, בשעות הלילה או הבוקר המוקדמות.
  • יציאות רבות ו/או עצירות – ממוצע היציאות לחולי קוליטיס בדרגה קלה הוא עד 4 יציאות ליום. חולי קוליטיס בדרגת חומרה גבוהה יותר עשויים להתפנות למעלה מ-6 פעמים ביום (ויש המגיעים ל-20 ויותר יציאות ביום). היציאות מלוות בדימום, הפרשות ריריות ו/או מוגלה.
  • ישנם חולים שסובלים מעצירות או טנזמוס – צורך דחוף להתפנות לצד תחושה של התרוקנות חלקית.
  • כאבי בטן חזקים, עוויתות וחום – כאבי הבטן החזקים לופתים ומותירים תחושה של עווית מעיים, מופיעים בעיקר בקרב חולים בדרגת חומרה גבוהה יותר. אל אלו יתלווה בדרך כלל גם חום גוף גבוה מהרגיל.
  • בחילות והקאות.

סימפטומים נלווים של קוליטיס כיבית

ירידה במשקל – חולים רבים בקוליטיס חווים ירידה במשקל הגוף. המחלה גורמת לעייפות, חולשה פיזית ואף דלדול מאגרי ברזל עד כדי אנמיה. חולי קוליטיס בדרגה חמורה נמנעים ממאכלים שונים, מבקרים פעמים רבות ביום בשירותים, וסובלים מכאב, אי נוחות, דחף יציאות ומצוקה גדולה בזמן התקף. המועקה הגופנית ושלל התסמינים מביאים לעומס נפשי, חרדות ומתח. הלחץ הנפשי הרב יוצר מעגל חוזר – פעילות יתר של מערכת העיכול והחרפה של המחלה. כמו כן, חולי קוליטיס הם בעלי סיכון גבוה יותר משל כלל האוכלוסיה לתחלואה נוספת במחלות דוגמת סרטן המעי הגס, טחורים ומחלות נוספות במערכת העיכול.

טיפול בקוליטיס כיבית באמצעות הרפואה הסינית

הרפואה המערבית מציעה לחולים במחלה טיפול בתרופות נוגדות דלקת, וכן טיפול בחוקנים ובנרות.

הרפואה הסינית המסורתית מציעה לחולים בקוליטיס טיפול משולב, הכולל דיקור סיני, נטילה של צמחי מרפא, תוספי תזונה עם התאמה תפריט תזונתית אישי. טיפול באמצעות רפואה סינית מקל על הסימפטומים של קוליטיס ועל הישנותם, מפחית את מדדי הדלקת ומעלה את חוזקה של המערכת החיסונית. פרט לחיזוק מערכת החיסון ושיקום האזורים הפגועים במערכת העיכול, הטיפול ברפואה סינית מסייע בהפחתת המתח הנפשי והחרדה ותורם להרגעה. הטיפול ברפואה סינית מביא במקרים רבים להטבה, ואף להפוגה ולשיפור באיכות החיים.
לטיפול תומך, מקיף ומותאם אישית – פנו אלי!


לכל המאמרים >