טיפול בבעיות עיכול

קוליטיס כיבית

מהי קוליטיס?

קוליטיס כיבית, הינה מחלה של המעי הגס והרקטום בלבד, בה הרירית של המעי הגס מודלקת בחלק ממנו או בכולו, בשונה ממחלת הקרוהן אשר יכולה לערב את כל חלקי מערכת העיכול.

מה מאפיין קוליטיס כיבית?

המאפיין העיקרי הוא דלקת המתחילה ברקטום ומתפשטת פנימה, האזור המודלק יהיה רציף ולא ימצאו מקטעים בריאים לאורך המעי הגס. הסיבות להתפרצות הקוליטיס אינן ידועות, ובדומה למחלת הקרוהן גורמים גנטיים וסביבתיים קשורים ברוב המקרים.

מהם הסימפטומים של קוליטיס כיבית?

הסימפטומים מהם יסבול החולה יהיו על פי חלוקה וסיווג של המחלה ובהתאם למצב האקוטי או הכרוני שלה ויכללו שלשולים מרובים (יכול להגיע ל-20-30 יציאות ביום) עם דימום גלוי, ריר או מוגלה. בנוסף ניתן לראות  סממני חום, דחיפות ביציאות, חוסר התרוקנות, דחף ליציאות המעיר משנת לילה, מדדי דלקת גבוהים, כאבי בטן מפושטים או אי נוחות בבטן התחתונה, עייפות, חולשה ואפילו אנמיה.

סיבוכים אפשריים: אנמיה בשל דימום מוגבר וחוסר בברזל. סיכון מוגבר לחלות בסרטן מעי גס, טחורים, נקבים, אבצסטים ופיסטולות במעי ובאזור החלחולת.

מהן דרכי האבחון והטיפול המערבי במחלת קוליטיס?

המחלה ניתנת לאבחון על ידי בדיקות דם, בדיקות צואה, בדיקות הדמיה (כגון קולונוסקופיה או צילום רנגטן) וקליניקת סימפטומים אותם יציג המטופל. הטיפול המערבי יכלול בתוכו תרופות נוגדות דלקת כגון

"פנטסה", "רפאסל" ו"אסקול". במצבים בהם מחלת הקוליטיס מפושטת יותר ניתן להשתמש בנרות וחוקנים.

טיפול טבעי למחלת קוליטיס באמצעות הרפואה הסינית

לרפואה הסינית כלים רבים, בטיחותיים ויעילים לטיפול בקוליטיס כיבית. טיפולי דיקור ושימוש בצמחי מרפא סיניים, אשר מקלים ומפחיתים את כמות השלשולים, מורידים מדדי דלקת, ומחזקים את מערכת החיסון. בשילוב של תוספי תזונה כגון כורכומין, וטיפול תזונתי אשר מותאם אישית לכל מטופל.

מטרת הטיפול היא לקדם מצב של רמיסיה (הפוגה), לשמר אותה, למזער תופעות לוואי ולהקטין סיכונים וסיבוכים אפשריים. ובכך, להביא לשיפור באיכות החיים של במטופל.