קליניקה מאיה נאור

טיפים לטיפול בבחילות והקאות בהריון | טיפול טבעי בבחילות בהריון

מרבית הנשים סובלות מבחילות בהריון, שמתחילות עם השתרשות העובר ברחם, ונמשכות בדרך כלל עד השבוע ה-14, כלומר, עד סוף השליש הראשון להריון. אצל חלק קטן מן הנשים נמשכות בחילות והקאות גם מעבר לשליש הראשון ולעתים גם לאורך כל ההריון. בחילות בהריון אינן מופיעות רק בבוקר – יש גם בחילות בהריון בערב, ואצל מרבית הנשים שסובלות מכך הן מופיעות בפיזור שווה לאורך היום, הערב וגם הלילה. הרפואה הסינית מציעה לנשים הסובלות מבחילות או בחילות מלוות בהקאות טיפול טבעי ויעיל, שמסייע לעבור את ההריון בנינוחות ובבריאות.

 למה יש בחילות בהריון?

מנקודת מבטה של הרפואה המערבית, הגורמים לבחילות בהריון אינם ברורים באופן מוחלט. אחת הסברות היא שמקור הבחילות בשינויים הורמונליים – עליה בכמות הפרוגסטרון והאסטרוגן והפרשה מוגברת של הורמוני שליה בשבועות הראשונים של ההריון. על פי סברות אחרות מקור הבחילות קשור ברגישות מוגברת לריחות, פעילות מעיים מוגברת או תגובה למזונות ומשקאות שעלולים להזיק להריון, כדוגמת קפאין, תרופות שונות וניקוטין.

 מתי מתחילות ומתי מסתיימות הבחילות בהריון?

הנה תשובות לכמה מהשאלות שקשורות בהופעת הבחילות בהריון:

  • מתי מתחילות בחילות בהריון? אצל 50-80% מהנשים מתחילות בחילות בהריון עם השתרשות העובר ברחם (תחילת ההריון).
  • עד מתי יש בחילות בהריון? אצל רוב הנשים – עד שבוע 14 בערך.
  • מתי נעלמות בחילות בהריון? בדרך כלל עם תחילת השליש השני להריון נעלמות הבחילות.

הקאות ובחילות בהריון – מה הסיכונים?

עבור מרבית הנשים, בחילות והקאות בהריון אינן כרוכות בסיכונים משמעותיים – לא לאשה ההרה ולא לעובר. מרבית מקרי הבחילות וההקאות חולפים עם הכניסה לשליש השני להריון. הסיכון העיקרי הוא בהתייבשות, במקרים שבהם מופיעות הקאות, ולכן חשוב להקפיד על שתייה והחזרת נוזלים מספקת לגוף. במקרים של הקאת דם בהריון, הקאות בלתי פוסקות, הקאות בהריון מתקדם, הופעת תסמינים נוספים או שינויים מורגשים במצב הבריאותי – יש לפנות לבירור רפואי מקיף. חלק קטן מן הנשים עלול לסבול מבחילות והקאות בלתי פוסקות בשליש הראשון או לאורך ההריון כולו. במצב שכזה (הקרוי היפרמזיס), יש לעתים צורך באשפוז, על מנת להחזיר לגוף את האיזון הדרוש לו.

מה עוזר לבחילות בהריון?

ישנם כמה אמצעים ביתיים פשוטים יחסית, שיכולים לעזור נגד בחילות בהריון:

  • ארוחות קטנות – חשוב להוסיף לאכול, אך מומלץ לחלק את הארוחות למספר ארוחות קטנות יותר לאורך היום, ולאכול מנות קטנות. בארוחות מומלץ לכלול מעט שומנים ולהוסיף מאכלים המכילים ברזל.
  • חליטת ג'ינג'ר ולימון – חלטי חתיכה של שורש ג'ינג'ר טרי בכוס מים חמים והוסיפי מעט מיץ לימון טרי. מומלץ לשתות בלגימות קטנות כאשר החליטה חמימה.
  • שתי מים – שתיית כוס מים עשויה להביא להקלה על בחילות בהריון. כך גם שאיפת אוויר צל וטיול רגלי קל.
  • ומה כדאי לאכול אחרי הקאה בהריון? אם אין רעב, מומלץ לשתות מעט מים עם לימון, למצוף קוביית קרח, ולנוח. כאשר מופיע רעב, מומלץ לאכול משהו קל, כדוגמת פרי בשל, מרק צח ומאכלים אחרים שאינם מתובלים, שומניים או חריפים – על מנת להקל על העיכול.

 בחילות והקאות בהריון בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מסייעת למי שסובלות מבחילות בהריון באמצעות דיקור סיני, צמחי מרפא המותרים לשימוש בהריון והמלצות לתזונה מתאימה ומיטיבה. הטיפול מתחיל באבחון מקיף, שבעזרתו ניתן להבין את הרקע לבחילות ולהקאות, ואת מצב הבריאות הכללי. הבחילות וההקאות מופיעות על רקע של חסר או עודף במערכות הגוף, ואת אלו ניתן להבין על רקע הסימפטומים והתחושות של האישה ההרה. הדיקור מסייע להניע את האנרגיה בגוף, להשיב איזון הורמונלי, ולהפחית את תחושת הבחילה ואת הדחף להקיא. צמחי המרפא והמלצות התזונה מקלים את מצב הבריאות הכללי, ומסייעים למערכות הגוף להשתקם ולספוג את הנוזלים ואת כל הדרוש למהלך ההריון והלידה.

אם את סובלת מבחילות קשות בהריון, או מעוניינת בטיפול נגד בחילות בהריון – פני אלי עוד היום, ואשמח להתאים לך טיפול טבעי, פשוט ועדין, שמקל על תחושת הבחילה, ועשוי לסייע לך לעבור את ההריון בבריאות מיטבית.

 

 


לכל המאמרים >