תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

סובלים מבטן נפוחה? הגעתם למקום הנכון

בטן נפוחה שלא עקב השמנה מופיעה בקרב כ-25% מהאוכלוסייה, וגורמת לאי נוחות פיזית ולעתים גם לבעיה אסתטית. הנפיחות עשויה להיות מלווה בתחושות שונות, כמו תפיחות, מלאות וכבדות. לרפואה הסינית כלים יעילים, פשוטים ובטוחים לאבחון וטיפול מדויק עבור מי שסובלים מבעיה של בטן נפוחה.

טיפול בנפיחות בבטן

טיפול טבעי בבטן נפוחה כולל דיקור סיני, שמטרתו לאזן בין המרידיאנים השונים, לחזק את מערכת העיכול ולהקל על התסמינים הנלווים – גזים, מלאות, כאבי בטן ויציאות משתנות. כמו כן, הרפואה הסינית מטפלת בנפיחות בעזרת צמחי מרפא אשר מותאמים אישית, ניתנים לפי אבחנה ותורמים רבות לשיפור התחושה הכבדה בבטן ולהשגת נינוחות, בנוסף לחיזוק ושיפור התנועתיות של המעיים. המלצות לתזונה נכונה מוסיפות על הדיקור וצמחי המרפא, ניתנות בהתאמה לכל מטופל, ומסייעות לשמור על הבריאות והתוצאות הטובות לטווח הארוך.

ניתן להקל באופן משמעותי על בעיה של בטן נפוחה.

מהם הסימפטומים של בטן נפוחה?

בטן נפוחה היא תופעה נפוצה, ומהווה בעצמה סימפטום לבעיה או הפרעה כלשהי במערכת העיכול. נפיחות בבטן יכולה לנבוע ממגוון רחב של גורמים, ועל מנת לטפל בה, יש לאתר את שורש הבעיה. על מנת להבין את המקור לבטן נפוחה, כדאי לבחון – האם מדובר בנפיחות בבטן העליונה? האם היא מופיעה לצד סימפטומים נוספים? הנה כמה מן הסימפטומים הנלווים שיכולים להעיד על בעיה או הפרעה מעבר לתחושת אי הנוחות:
בחילות – בטן נפוחה ובחילות מופיעות לעתים יחד. אם זוהי תופעה מתמשכת, ולא אירוע חד פעמי שקשור בזיהום, וירוס או מזון מקולקל – יכול להיות שמדובר בהפרעה במערכת העיכול.
נפיחות בבטן וגזים – בטן נפוחה וגזים הן תופעות שהולכות יחד – הגזים תורמים לתחושת הנפיחות ואי הנוחות. לעתים מופיעים גם גזים שיוצרים אי נעימות – שיהוקים, גיהוקים וכדומה. הסיבות להיווצרות הגזים יכולות להיות מגוונות, ולהצביע על חלק ממקור הבעיה.
חולשה, סחרחורת ועייפות – נפיחות בבטן שלצידה מופיעות תופעות של עייפות, חולשה גופנית וסחרחורת מוכרת בקרב הסובלים מהפרעות עיכול. התופעות הללו יכולות להיגרם בשל קנדידה, הליקובקטר, תזונה לקויה ומחסור בויטמינים, ברזל ומינרלים חיוניים, מצב נפשי ירוד ומחלות מעי דלקתיות, בין היתר.
תחושת שובע – תחושת מלאות ושובע מופיעה פעמים רבות לצד בטן נפוחה. תחושה זו היא אחת התלונות האופייניות בקרב מי שסובלים מדיספפסיה פונקציונלית – הפרעה במערכת העיכול העליונה, שאינה מאובחנת כמחלה כלשהי.
בטן נפוחה אצל נשים – נפיחות בבטן שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. לעתים מופיעה בטן נפוחה אצל נשים בשל שינויים הורמונליים, למשל לפני קבלת מחזור הוסת, שמובילים להצטברות נוזלים בחלל הבטן. שינויים הורמונליים בגיל המעבר ומצבי סטרס וחרדה, שנפוצים יותר בקרב נשים, עלולים גם הם לגרום לנפיחות בבטן. נפיחות בבטן עשויה גם להופיע בשלבים המוקדמים מאד של התעברות והריון חדש.
בטן נפוחה אצל גברים – יכולה להוות עדות להימצאות קנדידה במערכת העיכול, לרגישות לחיטה או מזון אחר, או להרגלי חיים לקויים – אכילת ארוחות כבדות, אכילה מהירה, אכילה סמוך למועד השינה, שתיית משקאות מוגזים, התרוקנות חלקית בשירותים, עצירות וכדומה.

בטן עליונה נפוחה – מה עושים?

אם אתם חושדים שאתם סובלים מנפיחות בטנית באופן ממושך או קבוע, מומלץ לפנות לאבחון ולטיפול מקצועי. לפני ולצד הפנייה לטיפול, מומלץ לסגל הרגלים ואורחות חיים שיכולים להפחית את הנפיחות ואת אי הנוחות. הנה כמה טיפים שיכולים לשפר את המצב:
• העדיפו מספר ארוחות קטנות לאורך היום על פני 1-3 ארוחות גדולות וכבדות.
• הימנעו מאכילה בסמוך לשנת הלילה, והשתדלו לסיים לאכול לפחות שעתיים לפני מועד השינה.
• אכלו לאט, במנות קטנות (“ביסים” קטנים) ולעסו היטב.
• הסירו או הפחיתו מן התפריט ומסדר היום לעיסת מסטיק, שתייה של משקאות מוגזים ואלכוהול ועישון.
• הוסיפו לסדר היום פעילות גופנית כלשהי, לפחות פעמיים בשבוע למשך חצי שעה.

גורמים וסיבות לנפיחות בבטן העליונה

הגורמים לנפיחות בבטן אינם מוסברים לחלוטין, על פי הרפואה המערבית. בין הגורמים והסיבות ניתן לציין את הבאים:

 • קושי בעיכול מזונות מסוימים – אשר גורם להצטברות גזים במעי הדק ומוביל לבטן נפוחה אחרי האוכל, ולעתים גם לתחושות אי נוחות.

 • בעיה במאזן החיידקי במערכת העיכול – למשל עקב זיהום או נטילת תרופות שמצמצמות את כמות החיידקים המועילים לעיכול, ותורמות לשגשוג של חיידקים מזיקים. בעיה זו גורמתבטן נפוחה אחרי האוכל ולחוסר נוחות מוגברת.

 • מחלות מעי דלקתיות – קרוהן וקוליטיס כיבית הן מחלות המעי הדלקתיות העיקריות במערכת העיכול. קרוהן יכולה להופיע בכל חלקיה של מערכת העיכול ווקוליטיס כיבית במעי הגס בלבד. החולים במחלות מעי דלקתיות סובלים משלשולים, כאבי בטן, חוסר תאבון, חולשה ועייפות כרונית וכן נפיחות בבטן.
 • מעי רגיז – מתבטא, בין היתר, בכאבי בטן ושינויים בסדרי היציאות. תסמונת המעי הרגיז ויכולה לנבוע גם מסיבות נפשיות כמו לחץ רב וסטרס.

 • הליקובקטר פילורי – חיידק שכיח שחי בקיבה. הליקובקטר גורם לתסמינים שונים, ביניהם צרבת, כאבי בטן, תחושת שובע או חוסר תאבון, מחסור בברזל ונפיחות בבטן.
 • קנדידה – פטריה שמתרבה על פני הרירית של דופן המעי, ואחראית להיווצרותן של הפרעות עיכול רבות, ביניהן גזים, נפיחות כאבי בטן חזקים ועוד. קנדידה משגשגת עלולה לגרום לבעיות בריאות נוספות, ובהן כאבי ראש, ירידה ביכולת הריכוז, עייפות כרונית, חרדה ועוד.
 • חולשת שרירי הבטן – גורמת לרפיסות הבטן ולהתנפחותה.

 • נטייה לעצירות – גורמת לתחושת נפיחות בבטן התחתונה בגין התמלאות של המעי הגס. לאורך זמן תלווה נטייה לעצירות גם בהחמרה של הנפיחות ובאי נוחות כללית.

 • רגישות לגלוטן – מתבטאת ברוב המקרים בנפיחות של הבטן, שלשולים, עצירות וגזים.
 • מחזור חודשי – נשים רבות סובלות מנפיחות זמנית בבטן התחתונה בתקופת המחזור,  הנגרמת עקב הצטברות נוזלים.

 • חוסר איזון הורמונאלי – בעיה נפוצה בקרב נשים בכל טווח הגילאים. נפוצה מאד בגיל המעבר, דבר שלעיתים עלול ליצור האטה במטבוליזם – בקצב חילוף החומרים בגוף, חולשה של מערכת העיכול ואגירת נוזלים שיכולים בהמשך לגרום לתסמינים כמו תפיחות בבטן, גזים, כאבי בטן, עצירות ועוד.

 • חרדה ומתח נפשי – נפיחות בבטן עשויה להיות תוצאה של מצב נפשי ירוד, מתח נפשי וחרדה. במצבי סטרס וחרדה מתרחשים תהליכים שגורמים להתנפחות באזור הבטן – ביניהם הפרשה מוגברת של ההורמון קורטיזול וכן התכווצות של שרירי המעיים.

טיפול טבעי בעזרת הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מאבחנת כל מטופל שסובל מנפיחות בבטן בצורה אינדיבידואלית ועל פי אבחון זה מספקת טיפול מתאים ושלם.

מזמינה אתכם להתייעץ איתי בכל בעיה!

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
המלצה על מאיה נאור, מטפלת במעי רגיז

לכל המאמרים >