תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

דקירות בבטן – על מה הן מעידות וכיצד נוכל למנוע אותן?

כאבים חדים ופתאומיים, עוויתות ותחושת לחץ טורדנית באיזורים שונים בבטן העליונה או התחתונה עלולים להעיד על תפקוד לא תקין של מערכת העיכול ועל מתח נפשי או חרדה. תסמינים אלו מופיעים בדרך כלל במקביל ומתוארים על ידי רבים כדקירות בבטן החוזרות ונשנות בעצימות משתנה. תחושת הדקירות לרוב אינדיבידואלית ועלולה לנבוע ממספר גורמים שונים.

אבחון מקצועי ומתן טיפול טבעי יעיל יכולים לעזור בהקלת הסימפטומים והורדת המתח והלחץ הנפשיים

מה הם הגורמים האפשריים לדקירות בבטן התחתונה והעליונה?

 

מחלות מעיים דלקתיות, לא רק דקירות

המוכרות ביותר במשפחת מחלות המעי הדלקתיות הן הקרוהן והקוליטיס. לא ניתן להצביע על גורם דומיננטי יחיד שאחראי להתפרצות המחלות, והיא קשורה בין היתר בתפקוד לקוי של המערכת החיסונית ופגיעה במנגנוני הבקרה של מערכת העיכול.
לצד תסמיני שלשולים חריפים וחולשה מתמשכת, החולים עלולים לסבול מכאבי בטן עזים ודקירות בבטן המופיעים לסירוגין בעוצמות משתנות.
במקרים בהם התסמינים מופיעים באופן תכוף או לפרקי זמן ארוכים, מומלץ לשלב טיפול תרופתי אנטי דלקתי יחד עם טיפול טבעי בצמחי מרפא , חליטות או דיקור סיני.

תסמונת המעי הרגיז ודקירות בבטן התחתונה

תסמונת המעי הרגיז כוללת בתוכה אוסף סימפטומים הקשורים בפעילות מוגברת או איטית מדי של שרירי המעי ותחושת אי נוחות המתגברת במקרים של לחץ נפשי. מדובר בתופעה כרונית נפוצה מאוד המלווה בהתכווצויות, כולל דקירות בבטן התחתונה. המחלה אינה מסכנת חיים, אך תסמיניה מצביעים על הפרעה מתמשכת בפעילות המעיים הפוגעת בתפקוד היומיומי.
לצד טיפול קונבנציונלי ממוקד של מתן תרופות להאטת קצב פעילות המעי והקלת עוצמת הדקירות והעוויתות, קיימות גישות טבעיות ברפואה הסינית ששמות דגש גם על הטיפול הנפשי.

תוכלו לקרוא בהרחבה על טיפול טבעי במעי רגיז בקישור הבא.

דקירות בבטן כתוצאה משלשולים חוזרים

יציאות מימיות תכופות, בין אם כרוניות או חולפות, מצביעות על הפרעה בתפקוד התקין של מערכת העיכול. תופעה רפואית זו מופיעה בדרגות חומרה שונות כאשר הרקע מאחוריה יהיה קשור בדרך כלל לזיהום חיידקי או וירוס במערכת העיכול, תגובה אלרגית או דלקתית של הגוף ולעיתים גם מצב נפשי ירוד, מתח וטראומה. השלשולים מלווים כמעט תמיד בתחושות כאב ודקירות בעוצמות משתנות, עליהם ניתן להתגבר בעזרת שינויים בהרגלי התזונה וחליטות טבעיות להרגעת הבטן.

תוכלו לקרוא בהרחבה על טיפול טבעי ותומך בשלשולים חוזרים בקישור הבא

חידק אחד, תסמינים רבים – הליקובקטר פילורי

שכיחותם של חיידקי ההליקובטר במערכת העיכול גבוהה מאוד, בעיקר אצל אנשים מבוגרים, הודות ליתרון ההישרדותי שלהם בסביבה החומצית של הקיבה. חיידקים אלו יכולים לגרום להתפתחותם של תהליכים דלקתיים בקיבה ולהיווצרות כיבים (אולקוס), דלקת בקיבה ועוד. תסמינים אלו מלווים בכאבים חזקים וצריבות שמקורם בבטן העליונה בדרך כלל. למרות שטיפול אנטיביוטי משולב עם מתן תרופות נגד חומציות יעזרו לטיפול בחיידק, במקרים רבים הוא עלול לחזור בשנית ולהפריע לתפקוד היומיומי.
טיפול מקיף של הבעיה הכולל שינוי תזונתי מותאם אישית ולעיתים גם דיקור סיני יסייעו בהקלת התסמינים ובהתמודדות יעילה של הגוף עם הדלקת. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה בעמוד הבא.

איך לטפל ולמנוע דקירות בבטן?

מקרים בהם הכאבים והדקירות בבטן נמשכים תקופה ארוכה או מפריעים לתפקוד באופן קיצוני מחייבים התייחסות מיוחדת. הטיפול המערבי אמנם יעזור בהקלה של הכאבים בעזרת תרופות, אך לרוב לא יעלים אותם לגמרי ו לא ימנע את חזרתם בעתיד.
כחלק מתהליך הריפוי הטבעי של הגוף, מציעה הרפואה הסינית המסורתית התבוננות רחבה יותר על מקור הכאבים ודרכי הטיפול בהם. הקפדה על החזרת האיזון בין גוף ונפש דרך אבחון קפדני של התסמינים, יצירת הרגלי אכילה מותאמים אישית, שימוש בצמחי מרפא ובדיקור הם הבסיס להתמודדות עם תחושת הדקירות הטורדנית.

אם גם לכם תחושת הדקירות וכאבי הבטן הפתאומיים מוכרת – אני מזמינה אתכם לפנות אליי להתייעצות ואשמח להתאים לכם טיפול מועיל ומיטיב.

 


לכל המאמרים >