טיפול ברפלוקס

סובלים מתחושת צריבה באזור הגרון או כאבים בחזה לאחר ארוחה או במצבי שכיבה? חושדים שיש לכם צרבת או אוסף של תסמינים מציקים כדוגמת צרידות, תחושה של "גוש בגרון", שיהוקים ועוד? יתכן שאתם סובלים מהפרעה הקרויה ריפלוקס. גילוי ואיתור ההפרעה מאפשר להתחיל טיפול ולהחזיר את הבריאות ואיכות החיים. הרפואה הסינית המסורתית מציעה לסובלים מריפלוקס טיפול טבעי ויעיל, המשלב דיקור, המלצות תזונה והרגלי חיים וכן טיפול בצמחי מרפא.

מהו הטיפול הרפואי הקונבנציונלי בריפלוקס?

הטיפול הרפואי בריפלוקס כולל מתן טבליות נגד צרבת או תכשירים סותרי חומציות. אלו נמכרים ללא מרשם רופא ויכולים לסייע מיידית, אך נדרשת נטילה קבועה של טבליות רבות על מנת שתופיע הקלה ממושכת. תכשירים אלו מטפלים בסימפטומים של ריפלוקס, אך אינם פותרים את הבעיה מן השורש. תרופות אחרות בשימוש רפואי מורידות את רמת החומציות בקיבה ומטפלות ברפיון השריר הסוגר את הקיבה. במקרים מסוימים ניתן טיפול אנטיביוטי, ובמקרים חמורים מתבצע ניתוח לשיקום השסתום שבין הוושט לקיבה.

טיפול טבעי ברפלוקס

טיפול טבעי בריפלוקס מתאים הן למי שמעוניינים לטפל באופן טבעי בהפרעה, הן כטיפול משלים למי שנוטלים טיפול תרופתי, והן למי שהטיפול התרופתי הקונבנציונלי אינו מקל ומשפר את מצבם. הרפואה הסינית משלבת בין טיפול בדיקור סיני, צמחי מרפא בהתאמה אישית ושינויים בהרגלי חיים ובתזונה. הדיקור הסיני יכול להפחית את רמת החומציות בקיבה, לחזק את השריר שבין הקיבה לוושט ולהסדיר את התנועתיות במערכת העיכול. צמחי המרפא פועלים כסותרי חומציות, נוגדי דלקת ומסייעים לרקמות הפגועות והדלוקות להשתקם ולהתחדש. הסובלים מריפלוקס מקבלים גם המלצות תזונה המותאמות באופן אישי. הטיפול הסיני בריפלוקס יעיל מאוד ועובד מהר גם עבור תינוקות קטנים. לתינוקות הסובלים מריפלוקס מותאם טיפול טבעי באמצעות דיקור עדין וקצר וצמחי מרפא לאם המיניקה או לתינוק – בהתאם לחומרת הבעיה, לגילו ולמשקלו.

מהו ריפלוקס?

ריפלוקס היא הפרעה מעיקה ומטרידה, שבה עולים נוזלים חומציים מן הקיבה במעלה הוושט, יוצרים תחושת צריבה בחזה ובגרון ועלולים לגרום לדלקת, לאי נוחות ולפגיעה משמעותית באיכות החיים. שמה המלא של ההפרעה הוא ריפלוקס קיבתי ושטי (ובאנגלית היא קרויה GERD, שהם ראשי תיבות של Gastroesophageal reflux disease). בטווח הארוך גורמים מיצי הקיבה נזק לקנה הוושט – ועלולים להיווצר כיבים, דלקות והיצרות של הוושט.

להפרעה זו בקרב מבוגרים ישנן מספר סיבות אפשריות: פגם מבני שגורם לרפיון של השסתום התחתון של הוושט, בקע בסרעפת או מעורבות של החיידק הליקובקטר פילורי. סיבות אחרות קשורות להרגלים וסגנון חיים – עישון, תזונה, השמנה וכדומה. תופעת הריפלוקס נפוצה ושכיחה למדי – הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים. בעולם המערבי מעריכים כי אחד מכל חמישה מבוגרים סובלים ממנה, בתדירות משתנה שנעה בין אחת ליום לבין אחת למספר ימים עד חודש.

שתי אוכלוסיות מועדות לסבול מההפרעה יותר:

  • נשים בהריון – כרבע מהנשים בהריון סובלות מריפלוקס, בשל הלחץ של שק הרחם על הקיבה והעומס על מערכת העיכול.
  • תינוקות רכים – בשל הבשלות החלקית של מערכת העיכול ושל שסתום הוושט, ובשל הימצאותם במצבי שכיבה, המעודדים מעבר של תכולת הקיבה במעלה הוושט. בקרב תינוקות ההפרעה מתבטאת בפליטות רבות, חוסר שקט, הפרעה בגדילה ועוד.

מי שמעוניין בטיפול טבעי בריפלוקס ימצא הטבה והקלה של ממש בטיפול ברפואה סינית מסורתית. פנו אלי ואשמח לייעץ ולהתאים לכם טיפול פרטני יעיל ומיטיב בבעיית הריפלוקס.

מאיה נאור
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז

לכל המאמרים >