מה גורם לעצירות – זה קורה לכולם

עצירות היא קושי בפינוי פסולת צואתית מן הגוף. אין מדובר במחלה אלא בסימפטום בלבד, המבטא פעולת מעיים קשה ולא תקינה, אשר מתבטאת בחוסר נוחות וחוסר התרוקנות, לעיתים בתחושות של כאב וכמובן תדירות יציאות נמוכה.

ככלל, לאחר אכילה מפריד הגוף בין חומרי התזונה לחומרי הפסולת. החומרים המזינים ובעלי הערך נשמרים ומתפרקים בתהליך העיכול הממצה מהם את אבות המזון – חלבונים, פחמימות, שומנים, וכן ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ועוד. מפסולת העיכול – הצואה, ממהר הגוף להיפטר. בעת עצירות קיים קושי במעבר הצואה בגוף.

מהם תסמיני העצירות

  • תדירות נמוכה של יציאות. יש לקחת בחשבון כי לא כל מי שאינו חווה יציאה במהלך היום בהכרח סובל מהפרעה זו. רק תדירות הנמוכה מ-3 יציאות בשבוע משמעה עצירות.
  • יציאות קשות ויבשות
  • מאמץ בעת היציאה
  • היעדר תחושת התרוקנות גם לאחר יציאה
  • אובדן תיאבון
  • הרגשה כללית לא טובה

מי סובל מעצירות?

מדובר בהפרעה נפוצה, ואחד מכל חמישה, כ-20% מהאוכלוסייה, סובל ממנה. ככלל, נשים סובלות ממנה יותר מאשר גברים, ושכיחותה עולה בגיל מבוגר.

סיבות לעצירות

נהוג לחלק את העצירות לשני סוגים, לפי הסיבות מהן נבעה: עצירות תפקודית, הנובעת מתפקוד לקוי בתנועתו של המעי הגס; ועצירות משנית, שמקורה בגורמים חיצוניים – אורח חיים לקוי, תזונה, נטילת תרופות ועוד.

אלו הסיבות המרכזיות להופעת עצירות:

שתייה מועטה. כשהעיכול מתבצע "על יבש", תנועת המעיים איטית והצואה יבשה ונעה באיטיות בגוף.

תזונה לקויה. פחות מדי סיבים תזונתיים, צריכה דלה של פירות וירקות, צריכה גבוהה מדי של פחמימות, מזון תעשייתי ומעובד. זאת לצד תזונה דלה שאינה כוללת את כל אבות המזון, או תזונה שאינה מגוונת דיה.

פעילות גופנית לא מספקת. פעילות גופנית מניעה את הגוף, מאיצה את הדופק ואת זרימת הדם וגורמת לגוף לתפקד בצורה נמרצת ובכך למנוע עצירות.

תרופות. עצירות היא אחת מתופעות הלוואי של טיפול תרופתי הניתן לחולי סרטן, ואלה נוטים לסבול מתופעה זו. גם תרופות פסיכיאטריות, תרופות לטיפול בבעיות בלחץ הדם ואחרות עלולות לגרום לעצירות כתופעת לוואי.

הריון. השינוי ההורמונאלי שעובר גוף האישה במהלך הריון עלול לגרום לעצירות, כמו גם הלחץ שמפעיל הרחם ההולך וגדל על הקיבה ומערכת העיכול. סיבה נוספת היא תוספי הברזל הניתנים לחיזוק האישה ועוברה.

מחלות נוירולוגיות. מחלות אלה פוגעות במערכת העצבים, ועצירות עלולה להיות אחת מתופעות הלוואי. בין המחלות ניתן למנות טרשת נפוצה, פרקינסון, אירוע מוחי או כל פגיעה מוחית אחרת, ועוד.

מחלות, דלקות ובעיות הקשורות במעי הגס.

תפקוד לקוי או חולשה של שרירי רצפת האגן.

סובלים מעצירות? צרו קשר עוד היום למידע על טיפול טבעי בעצירות המבטיח שיפור מיידי. 

מאיה נאור
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז

לכל המאמרים >