קליניקה מאיה נאור

סיבות לצרבת – מה קורה בגוף

אם אתם סובלים מתחושת בעירה קשה וכואבת בבטן ובגרון, בעיקר לאחר ארוחות, דעו כי אינכם לבד. ההערכה היא כי אחד מכל חמישה אנשים בעולם המערבי סובל מצרבת. היא צצה, שבה וחוזרת, לעיתים מספר פעמים ביום, ועלולה לפגוע פגיעה משמעותית באורחות חייהם השגרתיים של הסובלים ממנה.

ממה נגרמת צרבת?

צרבת נגרמת מחזרה של מיצי קיבה ומזון מהקיבה אל הוושט. רמת החומציות הגבוהה של נוזלי העיכול המצויים בקיבה גורמת לתחושת הצריבה הקשה, האופיינית לצרבת.

בין הקיבה לוושט נמצא סוגר מיוחד, “ספינקטר”, שבמצבו הרגיל נשמר סגור ובכך מונע מעבר מהוושט לקיבה ולהיפך. רק כשאנחנו אוכלים, הסוגר נפתח ומאפשר כניסת מזון לקיבה. אך לעיתים, עקב הפרעה, נפתח הסוגר ומאפשר חזרה של מיצי קיבה אל הוושט. תופעה זו נקראת “החזר קיבתי ושטי” או רפלוקס ( GastroEsophageal Reflux – GERD), ותחושת הכאב הנלווית לכך היא הצרבת.

גורמים לצרבת

מעבר להסבר הטכני קיימות עוד סיבות לצרבת, הקשורות באורח החיים שלנו. המפתח למניעת צרבת הוא הקפדה על תזונה נכונה ואיכותית, בהתאם לרגישות הגוף, הגיל ועוד גורמים העלולים להשפיע על הרגישות לצרבת.

מזון שומני. שומן מתעכל לאט ועל כן מאכלים שומניים נשארים בקיבה זמן רב. בעת עיכול מזון שומני מופעל על הקיבה עומס, מה שיגרום להיחלשות הסוגר בין הקיבה לוושט.

כמו כן, נמצא כי מאכלים כמו בצל, שום, עלי מנטה ונענע, עגבניות, חצילים ופירות הדר קשורים בגרימת צרבת, אם כי יש לציין כי אינם החשודים המיידיים בכך.

קפאין ואלכוהול. משקאות אלכוהוליים, תה שחור וקפה אינם מומלצים בכמות גבוהה מכיוון שעיכולן הקשה מגביר את ייצור חומצות הקיבה ומעלה את רמת החומציות בקיבה.

עישון. הניקוטין וחומרים כימיים נוספים המצויים בטבק מעוררים צרבת

עלייה במשקל. משקל עודף מגביר את הלחץ על הקיבה. זו אחת הסיבות המרכזיות לצרבת, וכבר נמצא כי ירידה במשקל, וגם של קילוגרמים בודדים, מקטינה באופן משמעותי את הסיכון לריפלוקס ולצרבת.

ארוחות כבדות. גם ארוחות “מפוצצות” גורמות לעלייה בלחץ על הקיבה, גם אם באופן זמני. לכן, ההמלצה לאנשים הרגישים לצרבת היא לאכול יותר ארוחות ולהקפיד שתהיינה קטנות, בלי לגרום לעומס מכביד ומיותר.

הריון. גם הריון, באופן דומה לעלייה במשקל, מגדיל את הלחץ על הקיבה ועלול לעורר את הרגישות לצרבת.

גיל. גוף האדם עובר עם השנים שינויים רבים, והיחלשות של שסתום הספינקטר הוא אחת הסימפטומים האופייניים לכך. לכן חשובה עד מאד הקפדה על איכות חיים נכונה ובריאה בגיל מבוגר.

אסתמה וקשיי נשימה. אין הסבר ודאי לעניין, וההנחה היא שהשיעולים האופייניים לאסתמה מעלים את לחץ האוויר בבית החזה. להבדיל מהסעיפים הקודמים (משקל, הריון, ארוחות כבדות), שבהם הלחץ על הספינקטר הגיע מלמטה, במקרה של אסתמה הלחץ עליו לא מגיע מהקיבה אלא מבית החזה, כלומר מלמעלה.
סוכרת. אחת מהצרות הנגרמות מסוכרת היא הפרעה במערכת העצבים הקשורה בעיכול ובתנועתיות הקיבה. האטה בקצב תנועת הקיבה מאט את התרוקנותה, המזון נמצא בקיבה לאורך זמן ועלול לעלות למעלה ולגרום לצרבת.

חיידק הליקובקטר פילורי. מדובר בחיידק מזהם שכיח ביותר, החי בקיבה למרות הסביבה החומצית שם. הוא מפריש אנזים ההופך נוזלים בקיבה לחומר בסיסי, הסותר את החומצה שסביבו, וכך שורד. הוא נצמד לדפנות הקיבה ועשוי לגרום לכיב קיבה, המוכר גם כאולקוס. הפצע עלול להתפתח לדלקת ואף לסרטן הקיבה.

ישנם גורמים רבים שיכולים לגרום לצרבת ואצל אנשים שונים הם ישפיעו בצורה שונה.
מומלץ להתייעץ עם רופא גסטרו או מטפל מנוסה בתחום הפרעות העיכול באיתור הגורם האמיתי לצרבת ובתאמת טיפול נכון ויעיל. 

לשאלות נוספות על צרבת ובעיות במערכת העיכול, פנו אלי ואשמח לענות ולעזור.

סיבות לצרבת – מה קורה בגוף
4.8 (95.86%) 29 votes

מאיה נאור רפואה סינית

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז

לכל המאמרים >