תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

מה גורם לצרבת? ומה בכלל קורה בגוף שלנו?

אם אתם סובלים מתחושת בעירה קשה וכואבת בבטן ובגרון, בעיקר לאחר ארוחות, דעו כי אינכם לבד. ההערכה היא כי אחד מכל חמישה אנשים בעולם המערבי סובל מצרבת. היא צצה, שבה וחוזרת, לעיתים מספר פעמים ביום, ועלולה לפגוע פגיעה משמעותית באורחות חייהם השגרתיים של הסובלים ממנה. הבעיה היא שרבים לא יודעים מה גורם לצרבת וכיצד ניתן להפחית את הסיכויים להופעת הבעיה.

כך מתפתחת צרבת

צרבת נגרמת מחזרה של מיצי קיבה ומזון מהקיבה אל הוושט. רמת החומציות הגבוהה של נוזלי העיכול המצויים בקיבה גורמת לתחושת הצריבה הקשה, האופיינית לצרבת.

בין הקיבה לוושט נמצא סוגר מיוחד, "ספינקטר", שבמצבו הרגיל נשמר סגור ובכך מונע מעבר מהוושט לקיבה ולהיפך. רק כשאנחנו אוכלים, הסוגר נפתח ומאפשר כניסת מזון לקיבה. אך לעיתים, עקב הפרעה, נפתח הסוגר ומאפשר חזרה של מיצי קיבה אל הוושט. תופעה זו נקראת "החזר קיבתי ושטי" או ריפלוקס ( GastroEsophageal Reflux – GERD), ותחושת הכאב הנלווית לכך היא הצרבת.

אז… מה גורם לצרבת?

מעבר להסבר הטכני קיימות עוד סיבות לצרבת, הקשורות באורח החיים שלנו. המפתח למניעת צרבת הוא הקפדה על תזונה נכונה ואיכותית, בהתאם לרגישות הגוף, הגיל ועוד גורמים לצרבת העלולים להשפיע על הרגישות למחלה ודרגת החומרה שלה.

תזונה

חשוב מאוד לדעת מה לאכול כשיש צרבת, וכמובן שעל מנת למנוע אותה מראש. כיום ידועים מגוון מאכלים אשר גורמים לצרבת. שומן מתעכל לאט ועל כן מאכלים שומניים נשארים בקיבה זמן רב. בעת עיכול מזון שומני מופעל על הקיבה עומס, מה שיגרום להיחלשות הסוגר בין הקיבה לוושט.

כמו כן, נמצא כי מאכלים כמו בצל, שום, עלי מנטה ונענע, עגבניות, חצילים ופירות הדר קשורים בגרימת צרבת, אם כי יש לציין כי אינם החשודים המיידיים בכך.

לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

ארוחות כבדות

לא רק המזון הספציפי שאתם מכניסים לגוף עלול לגרום לצרבת, אלא גם הרגלי התזונה שלכם. ארוחות "מפוצצות" גורמות לעלייה בלחץ על הקיבה, גם אם באופן זמני. לכן, ההמלצה נגד צרבות היא לאכול יותר ארוחות ולהקפיד שתהיינה קטנות, בלי לגרום לעומס מכביד ומיותר.

רצוי להקפיד על לעיסה ממושכת ככל שניתן של המזון שמכניסים לפה. אם אתם חווים התקפי צרבת, חשוב לאכול מזונות פושרים, בטמפרטורה שאינה חמה או קרה מדי.

קפאין ואלכוהול

משקאות אלכוהוליים, תה שחור וקפה אינם מומלצים בכמות גבוהה מכיוון שעיכולם הקשה מגביר את ייצור חומצות הקיבה ומעלה את רמת החומציות בקיבה.

שוקולד נחשב למזון שכדאי מאוד להוציא מהתפריט אם מעוניינים למנוע צרבת, מכיוון שהוא מכיל בתוכו קפאין ושומן כאחד. לכן הסיכויים שיביא לתסמיני הצרבת עשויים להיות גבוהים יותר.

עישון

לא שקשה למצוא סיבות בריאותיות להימנע מעישון, אבל בהקשר הנוכחי חשוב לציין שהוא עלול לגרום לצרבות או להחמיר אותן. הניקוטין וחומרים כימיים נוספים המצויים בטבק ידועים כמעוררים צרבת, כשפעולת העישון בנוסף עלולה להביא להחלשת השריר הטבעתי הנמצא בין הקיבה לוושט. באופן לא מפתיע, ככל שמעשנים יותר ובמשך תקופה ארוכה יותר כך עלולים לסבול יותר מצרבות.

שימו לב שהסכנה קיימת לא רק עבור מעשנים אקטיביים, אלא גם לאנשים שנחשפים לניקוטין, לעשן ולרכיבים המזיקים האחרים במסגרת עישון פאסיבי. סיבה מצוינת להרחיק מסביבתכם אנשים מעשנים.

עלייה במשקל

משקל עודף מגביר את הלחץ על הקיבה ועל השריר הטבעתי המחבר בין הקיבה לבין הוושט. הדבר עלול לגרום לכך שהשריר הטבעתי ייפתח לו, מה שיביא למעבר בלתי רצוי של מיצים מהקיבה לכיוון הוושט. משקל עודף עלול לכן להגדיל את הסיכויים לצרבת ולבעיות נוספות, דוגמת בקע בסרעפת, כשגם אכילת יתר נקודתית עלולה לגרום לאותו אפקט.

המשוואה הזו פועלת גם בכיוון השני. נמצא כי ירידה במשקל, וגם של קילוגרמים בודדים, מקטינה באופן משמעותי את הסיכון לריפלוקס ולצרבת. סיבה נוספת לשאוף לאורח חיים המבוסס על אכילה מבוקרת, פעילות גופנית ושאיפה למשקל גוף תקין ככל שניתן.

הריון

גם הריון, באופן דומה לעלייה במשקל, מגדיל את הלחץ על הקיבה ועלול לעורר את הרגישות לצרבת. בנוסף לכך הסיכויים לצרבת עולים במהלך חודשי ההריון עקב השינויים ההורמונליים שעובר גוף האישה, לרבות עלייה בייצור הורמון הפרוגסטרון המביא להרפייה של שרירים שונים, לרבות השרירים האחרים על הסוגר.

צרבת עלולה להופיע בשלבי ההריון השונים, אולם התקופה ה"מועדת לפורענות" היא השליש הראשון של ההריון, בו הלחץ התוך בטני גדול במיוחד.

מוזמנות לקרוא מידע נוסף על צרבת בהריון ועל האופן בו תוכלו להתמודד איתה בצורה יעילה וכמובן שגם בטוחה.

גיל

גוף האדם עובר עם השנים שינויים רבים, והיחלשות של שסתום הספינקטר היא אחת הסימפטומים האופייניים לכך. צרבת בגיל מבוגר נחשבת לנפוצה גם על רקע הפחתת הלחץ בסוגר עם השנים ושינוי אפשרי במיקום שלו, ירידה בקצב התרוקנות הקיבה ובמספר ההתכווצויות בוושט ועוד.

לעיתים האשמה היא באורח החיים המאפיין את הגיל המבוגר, דוגמת עלייה במשקל, עישון, מחלות רקע, טיפול תרופתי וכן הלאה. לכן חשובה עד מאד הקפדה על איכות חיים נכונה ובריאה בגיל מבוגר, בניסיון לצמצם את ממדי הבעיה ולשפר את איכות החיים.

כאן תמצאו מידע נוסף על הקשר בין צרבת לגיל.

אסתמה וקשיי נשימה

אין הסבר ודאי לעניין הבוחן את הקשר בין אסתמה לבין צרבות, אבל ההנחה המקובלת כיום היא שהקשר הזה בהחלט כיום. אחת הסברות היא שהשיעולים האופייניים לאסתמה מעלים את לחץ האוויר בבית החזה.

להבדיל מהסעיפים הקודמים (משקל, הריון, ארוחות כבדות), שבהם הלחץ על הספינקטר הגיע מלמטה, במקרה של אסתמה הלחץ עליו לא מגיע מהקיבה אלא מבית החזה, כלומר מלמעלה.

סוכרת

אחת מהצרות הנגרמות מסוכרת היא הפרעה במערכת העצבים הקשורה בעיכול ובתנועתיות הקיבה. האטה בקצב תנועת הקיבה מאט את התרוקנותה, המזון נמצא בקיבה לאורך זמן ועלול לעלות למעלה ולגרום לצרבת.

מחלות ממושכות דוגמת צרבת עלולות לגרום לחסימה מסוימת ביציאה מהקיבה, מה שמביא ל"פקק" של מיצי קיבה ולעלייתם לכיוון הוושט.

חיידק הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי הוא חיידק מזהם ושכיח ביותר, החי בקיבה למרות הסביבה החומצית שם. הוא מפריש אנזים ההופך נוזלים בקיבה לחומר בסיסי, הסותר את החומצה שסביבו, וכך שורד. הוא נצמד לדפנות הקיבה ועשוי ליצור כיב קיבה, המוכר גם בתור אולקוס. הפצע עלול להתפתח לדלקת ואף לכדי סרטן הקיבה.

תרופות

באופן מעט אירוני, אחת התשובות לשאלה מה גורם לצרבת היא תרופות, שאמורות כידוע לסייע לגוף. ואכן תרופות משמשות להתמודדות עם שורה ארוכה של מחלות ובעיות רפואיות, אולם חלקן הגדול כולל תופעות לוואי ראויות לציון – כולל הגדלת הסיכויים שהאדם יסבול מצרבות.

במקרה של תרופות לצרבת, בעיקר מדובר כאן בחלק מסוגי משככי הכאבים המוצעים כיום, תרופות המיועדות לטיפול באסטמה, חוסמי סידן המשמשים כיום בעיקר להפחתת לחץ דם, כדורי שינה או אנטי היסטמינים, שעשויים להפחית אלרגיות אולם להגביר מנגד צרבות.

מתחים

כל אדם צריך לשאוף לאורח חיים רגוע ושליו ככל האפשר, גם אם במציאות של המאה ה-21 זו נראית משימה מורכבת. מחקרים הראו כי מתחים הנמשכים לסירוגין תקופה ממושכת, של כחצי שנה, עלולים לגרום להחמרה בדרגת ובתדירות תסמיני הצרבת והריפלוקס.

יש אם כן מכלול רחב של גורמים לצרבת, ואצל אנשים שונים הם ישפיעו בצורה שונה.
מומלץ להתייעץ עם רופא גסטרו או מטפל מנוסה בתחום הפרעות העיכול באיתור הגורם האמיתי לצרבת ובהתאמת טיפול נכון ויעיל. 

לשאלות נוספות על צרבת ובעיות במערכת העיכול, פנו אלי ואשמח לענות ולעזור.

לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

מאיה נאור רפואה סינית

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז

 

שאלות חשובות

מהם הגורמים העיקריים לצרבת?

צרבת היא מצב בו מיצי הקיבה והמזון חוזרים מן הקיבה לאזור הוושט וגורמים לגירוי המביא לתסמינים לא נעימים. בפועל צרבת עלולה להתפתח או להחמיר עקב מספר גורמים עיקריים, ביניהם: תזונה לקויה, צריכה מוגברת של אלכוהול, עישון, משקל עודף, הריון, לחץ וסטרס, נטילת תרופות – והרשימה, למרבה הצער, עוד ארוכה.

אילו אוכלוסיות סיכון קיימות לצרבת?

כל אדם עלול לסבול מצרבת, כשאצל רבים באוכלוסייה מדובר בבעיה כרונית. יש אוכלוסיות שהסיכון שלהן גבוה יותר, דוגמת נשים בהריון (למעשה, צרבת מופיעה אצל יותר נשים בהשוואה לגברים), אנשים מבוגרים, חולים במחלות כרוניות ועוד.

האם חשוב לדעת מה גורם לצרבת כדי לטפל בבעיה?

במידה מסוימת כן, מכיוון שפתרון הבעיה השורשית עשוי להקטין או להעלים את הצרבת. עם זאת, בהחלט תוכלו למצוא טיפולים לצרבת העומדים בפני עצמם ומיועדים להקל על התסמינים הנובעים ממנה, תהיה הסיבה להם אשר תהיה.

 

 

 

 


לכל המאמרים >