מעי רגיז – תסמינים וסימפטומים

בטן רגישה, כאבים, תחושת נפיחות, גזים, חוסר נוחות, הפרעות בתדירות היציאות והחמרה של כל אלו במצבי לחץ או סטרס – נשמע לכם מוכר? אם כן, ובמקרה שנשללו מחלות והפרעות אחרות – יתכן ואתם לוקים בתסמונת המעי הרגיז. הטיפול הטבעי בתסמונת מציע הטבה ושיפור מידיים שנשמרים לאורך זמן, ומקלים על חיי השגרה.

מהי תסמונת מעי רגיז?

תסמונת מעי רגיז (ובאנגלית – IBS – ראשי תיבות של Irritable Bowel Syndrome), מכונה גם תסמונת המעי הרגיש, והיא נגרמת כתוצאה מהפרעות בתנועת המעיים. הפרעות אלו גורמות לסדרת סימפטומים מטרידים, שגורמים לאי נוחות. זוהי תסמונת נפוצה, וסובלים ממנה אחד מכל חמישה עד עשרה אנשים. התסמונת שכיחה יותר בקרב נשים, והיא מופיעה לראשונה במרבית המקרים בקרב מבוגרים צעירים, עד גיל 45. למרות שכיחותה, לרפואה המערבית אין תרופה ייעודית לתסמונת, והיא מציעה ללוקים בה טיפולים שנועדו להפחית את הסימפטומים.

תסמינים גופניים של מעי רגיז

סימפטומים של מעי רגיז משתנים מאדם לאדם ומופיעים בתדירות ובעוצמה משתנה, גם בין אנשים וגם בתקופות שונות אצל אותו אדם. יש מי שחווים סימפטומים בעלי השפעה קלה, ואלו אינם משפיעים על חיי השגרה, ויש מי שסובלים מתסמינים חמורים ותכופים, שפוגעים בחיי היומיום ובאיכות החיים. התסמינים של מעי רגיז כוללים, בין היתר:

  • כאבי בטן או עוויתות בטן – מופיעים בדרך כלל כשעה לאחר ארוחה.
  • מספר גדול של יציאות ביום, מלוות בתחושת דחף, וביניהן יציאות רכות בשעות הבוקר או לאחר אכילה. גם יציאות בתדירות בלתי תקינה הן סימפטום של מעי רגיז – יותר מ-3 יציאות ביום או עצירות המתבטאת בפחות מ-3 יציאות שבועיות.
  • יציאות שמסתיימות בתחושה של התרוקנות חלקית ו/או מלוות בתחושת מאמץ ותכיפות.
  • אי נוחות בבטן, נפיחות או גזים.
  • יציאות מלוות בריר.
  • החמרה בתכיפות של חלק מהסימפטומים (כאבי בטן ושלשולים בעיקר) בזמני מתח ולחץ.

תסמונת המעי הרגיז מאובחנת באמצעות שלילת מחלות וליקויים אחרים, וכאשר קיימים התסמינים המתוארים – כולם או חלקם – למעלה משלושה חודשים.

מעי רגיז – תסמינים נפשיים

אנשים שלוקים בתסמונת המעי הרגיז מעידים כי הם מעדיפים שלא לצאת למקומות שאינם מכירים או שבהם יש חשש שאין שירותים זמינים וקרובים. מי שסובלים מגזים, נפיחות, שיהוקים, בטן מקרקרת וכדומה חשים אי נוחות ומבוכה רבה לצד אנשים אחרים. אנשים שמאובחנים כבעלי מעי רגיז נוטים לחוות גם מתח ולחץ רב, דכאון או חרדה בדרגות שונות.

רפואה סינית והמעי הרגיז – דיקור סיני, אבל לא רק

הטיפול בתסמונת המעי הרגיז ברפואה המערבית אינו פותר או מעלים את התסמינים, ואינו מונע את חזרתם. זהו בדרך כלל טיפול המותאם לסימפטום מסוים – במקרה של שלשול, למשל, יינתנו לאדם תרופות נגד שלשול.
ברפואה הסינית מתבוננים על הגוף כעל מכלול שלם. לאחר אבחון מקיף ומעמיק, נותנים טיפול מותאם אישית, בהתאם למצב ולחומרת התסמונת. מעי רגיז קשור בדרך כלל לתפקוד לקוי של הכבד ולחולשה של הטחול או הקיבה. הטיפול ברפואה סינית מתבסס על מתן פורמולה של צמחי מרפא, דיקור סיני והמלצות תזונה ואורח חיים. השילוב של שלושת אלו מביא לשיפור מהיר ולתוצאות ניכרות לאחר מספר טיפולים.

אם גם אתם סובלים ממעי רגיז או מתסמינים דומים לאלו שתוארו כאן – אני מזמינה אתכם לפנות אלי, ולהתאים עבורכם טיפול יעיל ומהיר. הטיפול במעי רגיז ברפואה סינית נותן תוצאות טובות, שנשמרות לאורך זמן, משפר את איכות החיים ומביא להקלה משמעותית.

מאיה נאור רפואה סינית
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש

לכל המאמרים >