תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

עצירות אצל ילדים

עצירות היא בעיה מוכרת ושכיחה, הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים. עצירות אצל ילדים גורמת סבל וכאב רבים ומסבה חוסר נחת, אי שקט, מבוכה ומצוקה נפשית. הסיבות לעצירות רבות ושונות, והיא יכולה להופיע על רקע פיזי – בשל ליקוי בתזונה, מחלה או חולשה למשל, או על רקע נפשי. טיפול בעצירות ילדים ברפואה סינית הינו טיפול יעיל, יסודי ועדין, אשר מקל על התופעה ומסייע למנוע את הישנותה.

כיצד מוגדרת עצירות אצל ילדים?

אבחון של הפרעות עיכול, ובהן עצירות, ברפואה הסינית, הוא אבחון מקיף ויסודי. האבחון נעשה באמצעות תשאול של ההורים, בדיקת דופק ואבחנת הלשון של המטופל. במצב של עצירות יכולה להיות צואה יבשה או צואה בעלת צורה לא רגילה. היציאה במצבי עצירות איננה יומיומית וקיים קושי עד כדי כאב בזמן היציאה.

תופעות נלוות לעצירות ילדים

עצירות מסבה לילדים חוסר נוחות גדולה, ומתבטאת בתסמינים נוספים כדוגמת תחושת נפיחות, כאבי בטן, מתח ופחד מפני ביקור בשירותים, בכי, עצבנות או מצבים רגשיים מוקצנים, שינה לא טובה, גזים, אובדן תאבון ועוד. במקרים מסוימים יכול להיות מצב של חוסר שליטה בסוגרים ובריחת צואה במכנסיים, ואלו יוצרים קושי תפקודי ורגשי ודחייה חברתית.

מהן הסיבות לעצירות בקרב ילדים?

אצל מרבית הילדים שסובלים מעצירות, מדובר בבעיה של עצירות פונקציונלית – תפקודית, כלומר עצירות על רקע של כאב וקושי קודם במתן יציאה, ופחד שהתפתח בעקבותיהם. סיבות אפשריות לקושי במתן הצואה הן:

  • צואה קשה או בכמות גדולה מהרגיל.
  • קרע ברירית של פי הטבעת (פיסורה).
  • חשש מפני מתן צואה בשירותים ציבוריים או מחוץ לבית.
  • התאפקות ודחיית היציאה בשל מצבי חיים שונים – אי רצון להפסיק פעילות באמצע (ארוחה, משחק ספורטיבי, צפייה במחשב וכו').
  • שתיה מועטה או במידה שאינה מספקת.

סיבות אלו ואחרות מובילות למעגל של קושי מתגבר. כך למשל, דחייה או הימנעות מיציאה עשויה להוביל לצואה גדולה וקשה, האטה בפעילות המעי, כאב ועוד.

מהו הטיפול הקונבנציונלי בעצירות לילדים?

הטיפול הקונבנציונלי בעצירות אצל ילדים מותאם לאופי הבעייה, וכולל המלצות התנהגותיות (למשל – הנהגת ישיבה על השירותים למשך מספר דקות בשעות קבועות ביממה), ניקוי ושחרור המעי בעזרת חוקן, תרופות ולעתים גם המלצות תזונה. התרופות הנהוגות הן מכמה סוגים – תרופות לריכוך הצואה, תרופות משלשלות (להגברת התנועתיות של המעי) ותרופות שמגדילות את נפח הצואה ויוצרות לחץ ליציאה. השימוש בתרופות נוגדות עצירות הינו בעייתי ועשוי לגרום לתלות בהן, לפגיעה בפעילות התקינה של המעיים ולבעיות בספיגת חומרי מזון חשובים.

כיצד ניתן לטפל בעצירות אצל ילדים באמצעות רפואה סינית מסורתית?

הרפואה הסינית נותנת מענה יסודי לבעיית העצירות, לאחר אבחון מקיף. סיבות לעצירות בילדים על פי הרפואה הסינית קשורות בתזונה (מזון חם הגורם ליובש במעי, מזון קר שפוגע באנרגיה של הטחול והחלשות של המעיים ועוד), חוסר באנרגיה, לחץ נפשי ומצבים רגשיים שמערבים מתח, מחסור בפעילות גופנית המותאמת לגיל, מחלות חום או מחלות אחרות ושימוש בתרופות.
הטיפול ברפואה סינית נעשה בשילוב של דיקור, מתן צמחי מרפא והמלצות תזונה לחיזוק מערכת העיכול תוך יצירת תנועה נכונה ומאוזנת יותר של הגוף כולו. הדיקור בילדים הינו דיקור עדין וקצר עם מחטים חד פעמיות קטנות וסטריליות, והתוצאות ניכרות ומקלות על תופעת העצירות. הטיפול ברפואה סינית מתייחס הן להיבטים הגופניים של העצירות והן להיבטים הנפשיים, ומסייע בהפחתת מתח סביב נושא השירותים, ובהטבת המצב הרגשי ואיכות החיים של הילד.

אם ילדכם סובל מעצירות – אל תחכו! פנו אלי עוד היום, ואשמח להתאים לו טיפול אישי ויעיל.

מזמינה אתכם להתייעץ איתי בכל בעיה! לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת המעי הרגיז

לכל המאמרים >