תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

צרבת תסמינים וסימפטומים – איך זה מרגיש?

לא רק תחושת בעירה: זה מה שחשוב לדעת על תסמיני צרבת

צרבת היא תחושה של כאב וצריבה בוושט שעולה מהבטן לכל אורך הגרון, כתוצאה מעלייה של תכולת הקיבה. יחד עם המזון עולים נוזלי עיכול חומציים, והמגע שלהם עם הרקמות העדינות שבוושט ובגרון גורם לתחושת הבעירה, לצריבה ולעתים אף לפצעים. זוהי תופעה ידועה ונפוצה, ושכיחה בקרב אנשים בוגרים מגיל 30 ומעלה, ללא הבדלים משמעותיים בין גברים לנשים. תחושת הכאב בבית החזה, בגרון ובבטן היא ללא ספק המאפיין מס' 1 שלה. אלא שניתן למצוא עבור צרבת תסמינים נוספים, הקשורים בדרכי הנשימה, מערכת העיכול, הבליעה ואפילו השיניים. הכירו את הסימפטומים האופייניים לה.

צרבת תסמינים עיקריים

כאב בבית החזה

כאב חד ו"בוער" בבית החזה הוא אחד מהתסמינים הנפוצים המזוהים עם הבעיה, כפי שניתן להסיק מהשם הלועזי של התופעה ("Heartburn"). כאבים אלו עלולים להופיע לכל אורך היום, כשפעמים רבות הם מוחמרים בעת אכילה, כאשר שוכבים או רוכנים קדימה, וכן במהלך הלינה.

הבעיה היא שלא תמיד יודעים לעשות את הקישור בין מועקה וכאב בחזה לבין צרבת. כשאזור בית החזה כואב, החשש המיידי והראשוני הוא מבעיה הקשורה בתפקוד הלב. אלא שלא פעם הצרבות מקרינות את הכאב מהוושט כלפי מעלה, לבית החזה או עד לאזור הפה.

רופאים רבים כבר הסכימו כי קיים דמיון רב בין תסמיני הצרבת ושל אוטם שריר הלב. מדובר כמובן בשתי מחלות שונות לחלוטין זו מזו – האחת קשורה לתפקוד הלב, השנייה למערכת העיכול. אלא שקיים גם גורם משותף, והוא הכאב החד, לעתים ממש כמו דקירה, המורגש היטב בבית החזה.

טעם רע וריח רע מהפה

פעולת הריפלוקס גורמת להופעת טעם רע ולא נעים, הדומה מעט להקאה. ואכן, בשתי הפעולות הללו עולה מן הקיבה מזון בשלבי עיכול שונים. התוצאה בין היתר היא טעם חמוץ, מלוח ובעיקר לא נעים, מלווה בריח שאף הוא לא מהמוצלחים.

לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

ייצור מוגבר של רוק

אחת מן התגובות של הגוף לתחושה הלא נעימה של הצריבה היא ייצור מוגבר של רוק, על מנת לשטוף ולנקות את הוושט והגרון. בליעת הרוק גם עוזרת לעצור את חזרת המזון המעוכל מן הקיבה, ובכך מרגיעה את הגוף.

יובש בפה

תחושת יובש בפה עלולה להיגרם עקב ריפלוקס או צרבות, לצד טעם מר או חומצי, צרידות, שיעול ותסמינים אחרים. יובש בפה הוא לעתים תוצאה של נטילת תרופות לצרבת, בהן תרופות סותרות חומציות שנועדו להקל על הבעיה. על כן, בטווח הארוך, מומלץ לפנות לטיפול טבעי ולטפל בשורש הבעיה, ולא להיעזר בתרופות בקביעות ולאורך זמן. טיפול ממוקד עשוי לפתור את הבעיה מהשורש, וזאת להבדיל מתרופות שעלולות לטפל אך ורק בתסמינים ולהיות כרוכות בתופעות לוואי ובנזקים אפשריים בעת נטילה ממושכת או בלתי אחראית.

קושי בבליעה, מחנק ותחושת גוש בגרון בזמן התקף

אחד מכל שלושה אנשים שסבלו מצרבות דיווח על קשיים בבליעה, הידועים בתור דיספגיה. הפגיעה בוושט מביאה להתכווצותו, דבר שעלול לעורר בעיות בבליעה. התחושה היא מעין גוש שתקוע בגרון, או מזון ש"נדבק" בדרך לקיבה. עקב אותה עלייה של ייצור הרוק, כפי שפורט בפסקה הקודמת, עלולה כמות הרוק הגדולה לגרום לעומס חריג בבית הבליעה ולהוביל להשתנקות.

קושי בבליעה עלול להתעורר לא רק בגלל התכווצות הוושט אלא גם בגלל כיב, או פצע, הנגרם מהחומציות הרבה. סגירת הפצע תגרום לצלקת, שמעניקה את התחושה של גוף זר תקוע בגרון.

תחושה של בחילה, רצון להקיא

תסמין אפשרי נוסף הוא תחושות של בחילה, רצון או צורך להקיא. לעתים תחושת הבחילה נגרמת בשל מיצי קיבה חומציים ומרים שעולים במעלה הוושט, לפעמים עם גיהוקים, ומגיעים עד לחלל הפה, משאירים טעם מר וצורב או "טעם של קיא".

בנוסף חשוב להתייחס למקרה של צרבת בהריון, לעיתים בשילוב בחילות והקאות.

גרפסים וגיהוקים

גיהוקים ושיהוקים (הקרויים גם גרפסים) נובעים פעמים רבות עקב גזים במערכת העיכול. פליטת גזים דרך גיהוק או שיהוק היא תופעה נורמלית וטבעית, כל עוד היא מתרחשת בתדירות נמוכה ואינה מפריעה לאורח החיים – לאדם המשהק או לסביבתו. במקרים בהם נלוות לבעיה הפרעות עיכול נוספות, עולה התדירות של גרפסים וגיהוקים. הדבר עלול לגרום לאי נוחות, ריח לא נעים וטעם לא טוב בחלל הפה.

בעיות נשימה, קוצר נשימה וקשיי נשימה

קנה הנשימה, הסמפונות וכלי הנשימה בכלל, מורכבים מרקמות עדינות, המורגלות במעבר של אוויר, לא של מזון בהליכי עיכול שונים, המעורב בנוזלי קיבה. בזמן ריפלוקס, כשתוכן הקיבה החומצי עולה, עלול להיווצר מגע בינו לדרכי הנשימה. מערכת הנשימה תגיב מיד ותנסה לסלק את הגורם הזר, והתוצאה עלולה להיות התקף שיעול חמור. ואכן, חולי אסתמה ומטופלים הסובלים גם מקוצר נשימה דיווחו על החמרה בסימפטומים של מחלתם.

שימו לב שקשיי נשימה נחשבים למצב רפואי מורכב, עקב החשש שהם עלולים להעיד בין השאר על התקף לב בכלל ואוטם של קיר הלב התחתון בפרט. לכן חשוב לגשת לקבלת טיפול רפואי, אפילו במיון, בהקדם.

מועד הופעת התסמינים כן קובע

מי שסובלים מהבעיה בצורה הכרונית שלה עלולים לחוש תחושת צריבה חריפה בשעות הבוקר, לעתים מיד עם הקימה, עוד לפני ארוחת הבוקר. תנוחת שינה מאוזנת וישרה על גבי המיטה, עלולה להחריף את המצב, כיוון שכך מתאפשר מעבר קל יותר של מיצי קיבה במעלה הוושט. על מנת להקל, ניתן להניח את הראש ואת בית החזה העליון מוגבהים מעט, על פני מספר כריות.

התסמינים עלולים להופיע בערב לפני ההליכה לישון, פעמים רבות אפילו בדרגת חומרה גדולה יותר. אחת הדרכים להקל על צרבת בלילה היא לאכול את הארוחה האחרונה לפחות שעתיים, ועדיף שלוש, לפני מועד השינה. כמו כן, מומלץ להמעיט במזון כבד, שמן או מטוגן, ולאכול ארוחת ערב קלה וקטנה יחסית.

כדי להקטין את הסיכויים להופעת התסמינים, חשוב להגביה את הראש במהלך השינה באמצעות כרית. שינוי שכזה ישאיר את מיצי הקיבה במקום הראוי להם.

דופק מהיר

לעתים צרבת כואבת וממוקדת מורגשת כמו תחילתו של התקף לב ויוצרת תעוקה חזקה בחזה. במקרים כאלה, פעמים רבות מופיעה תחושת חרדה, וזו מובילה לדופק מהיר, שנרגע ושכוח ככל שתחושת הצריבה והתעוקה שוככות.

צרידות

השלכה אפשרית נוספת היא צרידות ופגיעה במיתרי הקול. מיתרי הקול עשויים אף הם רקמת תאים עדינה ביותר, ומגע עם תוכן הקיבה יפגע בפעולתם ויעניק לקול האנושי גוון צרוד ונגוע. עם זאת, על פי רוב מדובר בתופעה מקומית, החולפת מאליה תוך זמן קצר.

עששת

כמו המגע עם הוושט, כך גם עם השיניים. מגע של חומר חומצי חריף עם השיניים עלול לפגוע בשכבת האמייל המצפה את השן, עד כדי היווצרות מחלת העששת.
זהו לא הסימפטום הנפוץ ביותר של צרבות, אך דווח עליו לא פעם, והפוטנציאל קיים. לכן, מומלץ להקפיד לצחצח שיניים לאחר התקף ולחסוך מעצמכם נזק מיותר גם לשן.

זיהיתם אחד או כמה מהסימפטומים שתוארו כאן? זה ממש לא סוף העולם! מוזמנים לקרוא איך להעביר את התחושות הלא נעימות במהירות ועל האופנים השונים של טיפול בצרבת.

לשאלות נוספות  ולפתרון בעיות במערכת העיכול, פנו אלי ואשמח לענות ולעזור

לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש

לכל המאמרים >