קליניקה מאיה נאור

צרבת: תסמינים וסימפטומים – איך זה מרגיש

איך יודעים שזה צרבת?

צרבת היא תחושה של כאב וצריבה בוושט שעולה מהבטן לכל אורך הגרון, כתוצאה מעלייה של תכולת הקיבה. יחד עם המזון עולים נוזלי עיכול חומציים, והמגע שלהם עם הרקמות העדינות שבוושט ובגרון גורם לתחושת הבעירה, לצריבה ולעתים אף לפצעים.

צרבת היא תופעה ידועה ונפוצה, ושכיחה בקרב אנשים בוגרים מגיל 30 ומעלה, ללא הבדלים משמעותיים בין גברים לנשים. תחושת הכאב בבית החזה, בגרון ובבטן היא ללא ספק המאפיין מס' 1 שלה. אלא שלצרבת סימפטומים נוספים, הקשורים בדרכי הנשימה, מערכת העיכול, הבליעה ואפילו השיניים. הכירו את התופעות האופייניות לה.

תסמיני צרבת – טעם רע וריח רע מהפה

פעולת הריפלוקס גורמת להופעת טעם רע ולא נעים, הדומה מעט להקאה. ואכן, בשתי הפעולות הללו עולה מן הקיבה מזון בשלבי עיכול שונים. התוצאה בין היתר היא טעם חמוץ, מלוח ובעיקר לא נעים, מלווה בריח שאף הוא לא מהמוצלחים.

סימפטומים של צרבת – ייצור מוגבר של רוק

אחת מן התגובות של הגוף לתחושה הקשה של הצרבת היא ייצור מוגבר של רוק, על מנת לשטוף ולנקות את הוושט והגרון. בליעת הרוק גם עוזרת לעצור את חזרת המזון המעוכל מן הקיבה, ובכך מרגיעה את הגוף.

יובש בפה וצרבת

תחושת יובש בפה עלולה להיגרם כתוצאה מריפלוקס וצרבת, לצד טעם מר או חומצי, צרידות, שיעול ותסמינים אחרים. יובש בפה הוא לעתים תוצאה של נטילת תרופות שונות, בהם תרופות סותרות חומציות שנועדו להקל על צרבת. על כן, בטווח הארוך, מומלץ לפנות לטיפול טבעי ולטפל בשורש הבעיה, ולא להיעזר בתרופות בקביעות ולאורך זמן

קושי בבליעה, מחנק ותחושת גוש בגרון בזמן התקף צרבת

אחד מכל שלושה אנשים שסבלו מצרבת דיווח על קשיים בבליעה. הפגיעה בוושט מביאה להתכווצותו, דבר שעלול לעורר בעיות בבליעה. התחושה היא מעין גוש שתקוע בגרון, או מזון ש"נדבק" בדרך לקיבה. כיוון שבזמן צרבת עולה ייצור הרוק, כפי שפורט בפסקה הקודמת, עלולה כמות הרוק הגדולה לגרום לעומס חריג בבית הבליעה ולהוביל להשתנקות.

קושי בבליעה עלול להתעורר לא רק בגלל התכווצות הוושט אלא גם בגלל כיב, או פצע, הנגרם מהחומציות הרבה. סגירת הפצע תגרום לצלקת, שמעניקה את התחושה של גוף זר תקוע בגרון.

תחושה של בחילה, רצון להקיא

צרבת מלווה לעתים בתחושה של בחילה, רצון או צורך להקיא. לעתים תחושת הבחילה נגרמת בשל מיצי קיבה חומציים ומרים שעולים במעלה הוושט, לפעמים עם גיהוקים, ומגיעים עד לחלל הפה, משאירים טעם מר וצורב או "טעם של קיא". צרבת בשילוב בחילות והקאות נפוצה גם בקרב נשים בהריון.

גרפסים וגיהוקים בזמן צרבת

גיהוקים ושיהוקים (הקרויים גם גרפסים) קשורים בגזים במערכת העיכול. פליטת גזים דרך גיהוק או שיהוק היא תופעה נורמלית וטבעית, כל עוד היא מתרחשת בתדירות נמוכה ואינה מפריעה לאורח החיים – לאדם המשהק או לסביבתו. במקרים של צרבת והפרעות עיכול נוספות, עולה התדירות של גרפסים וגיהוקים, ועשויה לגרום לאי נוחות, ריח לא נעים וטעם לא טוב בחלל הפה.

בעיות נשימה, קוצר נשימה וקשיי נשימה בגלל צרבת

קנה הנשימה, הסמפונות וכלי הנשימה בכלל, מורכבים מרקמות עדינות, המורגלות במעבר של אוויר, לא של מזון בהליכי עיכול שונים, המעורב בנוזלי קיבה. בזמן ריפלוקס, כשתוכן הקיבה החומצי עולה, עלול להיווצר מגע בינו לדרכי הנשימה. מערכת הנשימה תגיב מיד ותנסה לסלק את הגורם הזר, והתוצאה עלולה להיות התקף שיעול קשה. ואכן, חולי אסתמה ומטופלים הסובלים מקוצר נשימה דיווחו על החמרה בסימפטומים של מחלתם עקב התקף צרבת.

צרבת חריפה בבוקר

מי שבסובלים מצרבת כרונית עלולים לחוש צרבת חריפה בשעות הבוקר, לעתים מייד עם הקימה, עוד לפני ארוחת הבוקר. תנוחת שינה מאוזנת וישרה על גבי המיטה, עלולה להחריף את המצב, כיוון שכך מתאפשר מעבר קל יותר של מיצי קיבה במעלה הוושט. על מנת להקל, ניתן להניח את הראש ואת בית החזה העליון מוגבהים מעט, על פני מספר כריות.

צרבת קשה בלילה

צרבת עלולה להופיע בלילה לפני ההליכה לישון. אחת הדרכים להקל היא לאכול את הארוחה האחרונה לפחות שעתיים, ועדיף שלוש, לפני מועד השינה. כמו כן, מומלץ להמעיט במזון כבד, שמן או מטוגן, ולאכול ארוחת ערב קלה וקטנה יחסית.

 תסמינים של צרבת – כאב בבית החזה

זה אחד מהתסמינים הנפוצים של הצרבת, אך לא תמיד יודעים לעשות את הקישור בין מועקה וכאב בחזה לצרבת. כשאזור בית החזה כואב, החשש המיידי והראשוני הוא מבעיה הקשורה בתפקוד הלב. אלא שלא פעם מדובר בצרבת פשוטה, המקרינה את הכאב מהוושט כלפי מעלה, לבית החזה.

רופאים רבים כבר הסכימו כי קיים דמיון רב בין התסמינים של צרבת ושל אוטם שריר הלב. מדובר כמובן בשתי מחלות שונות לחלוטין זו מזו – האחת קשורה לתפקוד הלב, השנייה למערכת העיכול. אלא שקיים גם גורם משותף, והוא הכאב החד, לעתים ממש כמו דקירה, המורגש היטב בבית החזה.

דופק מהיר בזמן צרבת

לעתים צרבת כואבת וממוקדת מורגשת כמו תחילתו של התקף לב, ויוצרת תעוקה חזקה בחזה. במקרים כאלה, פעמים רבות מופיעה תחושת חרדה, וזו מובילה לדופק מהיר, שנרגע ושכוח ככל שתחושת הצריבה והתעוקה שוככות.

צרבת וצרידות

מיתרי הקול עשויים אף הם רקמת תאים עדינה ביותר, ומגע עם תוכן הקיבה יפגע בפעולתם ויעניק לקול האנושי גוון צרוד ונגוע. עם זאת, על פי רוב מדובר בתופעה מקומית, החולפת מאליה תוך זמן קצר.

עששת בגלל צרבת

כמו המגע עם הוושט, כך גם עם השיניים. מגע של חומר חומצי חריף עם השיניים עלול לפגוע בשכבת האמייל המצפה את השן, עד כדי היווצרות מחלת העששת.
זהו לא הסימפטום הנפוץ ביותר של צרבת, אך דווח עליו לא פעם, והפוטנציאל קיים. לכן, מומלץ להקפיד לצחצח שיניים לאחר התקף צרבת ולחסוך מעצמכם נזק מיותר גם לשן.

לשאלות נוספות על צרבת ובעיות במערכת העיכול, פנו אלי ואשמח לענות ולעזור

צרבת: תסמינים וסימפטומים – איך זה מרגיש
4.7 (93.55%) 31 votes

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש

לכל המאמרים >