ריפלוקס תסמינים וסימפטומים

תלונה על ריפלוקס ועל תסמיניו השונים היא אחת השכיחות בקרב הפונים למרפאות שמתמחות בטיפול במערכת העיכול. ריפלוקס היא תופעה שכיחה בעולם המערבי, ומעריכים שכחמישית מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מריפלוקס.

הרפואה הסינית נותנת מענה יעיל ומדויק לסובלים מריפלוקס, בעזרת דיקור, שימוש בצמחי מרפא והמלצות לתזונה מתאימה ואורח חיים שמסייע בהקלה על ההפרעה.

מהו רפלוקס?

רפלוקס, או בשמו המלא – ריפלוקס – היא הפרעה במערכת העיכול, שבה ישנה עלייה של מיצי קיבה חומציים אל מעלה הוושט. ריפלוקס גורם לסדרת סימפטומים מכאיבים, וביניהם צרבת ודלקת בוושט. ריפלוקס נגרם כתוצאה מרפיון של שריר המפעיל את השסתום שבין הקיבה לוושט. ריפלוקס נמצא קשור למצבים של עודף משקל, הריון, הקאות תדירות (עקב אלכוהוליזם או בולימיה, למשל), אכילה מרובה של מזון שומני ומטוגן, עישון כבד ו-סטרס.. התופעה מוכרת ונפוצה גם בקרב תינוקות רכים, בשל בשלות חלקית של מערכת העיכול.

מה הם התסמינים של ריפלוקס?

ריפלוקס גורם במרבית המקרים לצרבת – תחושה מעיקה של שריפה באזור בית החזה, שנובעת מעליית הנוזלים החומציים מן הקיבה במעלה הוושט. התסמינים כוללים גם לחץ עז בחזה, שיש המתארים אותו כדומה ללחץ שחשים בעת אירוע לב. תסמינים נוספים כוללים קושי בבליעה של מזון ומשקה, צרידות קבועה, כאבים בגרון, דלקות חניכיים, שיעול ממושך וקשיים אחרים במערכת הנשימה. ריפלוקס יכול גרום גם לשיהוקים ולהופעה של ריח רע מן הפה.

סימפטומים נוספים

מי שסובלים מריפלוקס חווים ירידה באיכות החיים ולעתים גם מתח וקושי סביב פעולות יומיומיות כאכילה, שכיבה למנוחה ויציאה מן הבית, בשל חשש מהופעת הסימפטומים. מאחר והתסמינים מופיעים פעמים רבות לאחר ארוחה או בעת שכיבה, יש מי שחוששים ונמנעים מארוחות מלאות או ממנוחה בשכיבה לאחר האוכל. הכאבים העזים בחזה או בגרון ושאר התסמינים גורמים למועקה ומתח, ומפריעים לניהול אורח חיים סדיר ותקין.

טיפול טבעי בראי הרפואה הסינית

טיפול בריפלוקס ברפואה סינית נועד להרגיע את תחושת הבעירה והשריפה המופיעות בעת צרבת, למנוע או להפחית משמעותית את הישנות הריפלוקס ולשקם את ריריות מערכת העיכול. הטיפול מתחיל באבחון מקיף שמסייע לאתר את הגורמים לריפלוקס. לאחר האבחון ניתן טיפול בדיקור, שמסייע להפחתת התסמינים, לחיזוק מערכת העיכול ולהורדת הדלקתיות בה. נוסף על הדיקור, ניתנים צמחי מרפא שתומכים בהבראת הוושט ובחיזוק הגוף ומערכת העיכול. המטופלים ברפואה סינית מסורתית מקבלים גם המלצות תזונה והצעות לשינוי הרגלים, שמסייעות להתמודדות עם הריפלוקס ולשיפור איכות החיים.

אם אתם סובלים מריפלוקס, או סובלים מן התסמינים המוזכרים לעיל – חבל לסבול! פנו אלי עוד היום לשם אבחון מעמיק והתאמת טיפול אישי יעיל ומיטיב.

מאיה נאור
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז

לכל המאמרים >