גסטריטיס (דלקת בקיבה) – כל מה שצריך לדעת

גסטריסט היא דלקת בקיבה, או למעשה דלקת בתאי הרירית המצפים את הקיבה. תפקידה של רירית הקיבה חשוב ביותר, שכן היא זו המפרישה את החומצה הרירית, מיצי הקיבה, שהם הכרחיים לעיכול המזון שאנו אוכלים. עם זאת על הרירית להישמר שלא להיפגע מהחומצה שהיא עצמה מפרישה. לכן היא מכוסה בשכבה מיוחדת, המגנה עליה מפני מיצי הקיבה. כאשר שכבה זו נפגעת, התוצאה עלולה להיות גסטריטיס.

סובלים מגסטריטיס ומכאבים בקיבה? פנו אלי עוד היום לשם אבחון והתאמת טיפול שמסייע בהפחתת הדלקתיות, איזון ושיקום מערכות הגוף וטיפול בבעיה באופן יעיל, מעמיק ולמשך זמן.

גורמים לדלקת בקיבה

גסטריטיס (בעברית: דלקת רפידת הקיבה) נגרמת על פי רוב מזיהום שמקורו בחיידק הליקובקטר פילורי. מדובר בחיידק המצוי בקיבה של אחוזים ניכרים מהאוכלוסייה. על אף שחומצות הקיבה מסוגלות להרוג את החיידק, הוא בדרך כלל נצמד לתאים שמתחת לשכבת הרירית. בכך הוא מגן על עצמו ועשוי לגרום למצב של גסטריטיס כרוני. ניתן להידבק בדלקת באופן זה מאדם לאדם, במגע הדוק מפה לפה או דרך מגע עם הפרשות צואה.

גורמים נוספים המובילים למצב של התקף גסטרטיס כרוני הם אנמיה ממאירה, ריפלוקס כרוני של המרה והפרעות אוטו-אימוניות אחרות.
דלקת אקוטית בקיבה נובעת על פי רוב מצריכת מוגזמת של אלכוהול או תרופות כגון אספירין, עישון או צריכת נוגדי דלקת מסוג NSAIDS במשך תקופות ממושכות.

אבחון גסטריטיס ברפואה המערבית

אבחון דלקות בקיבה ברפואה המערבית מתבצע תחילה על ידי בדיקות דם כלליות מלאות הכוללת מדדי דלקת ושקיעת דם בהמשך הברור מאושש על ידי גסטרוסקופיה. בבדיקה זו מוחדר צינור אל הקיבה וניתן להתבונן בה, לבדוק אותה ולקחת ממנה ביופסיות (דגימה). הבדיקה אורכת כ-20 דקות והמטופל מקבל חומרי טשטוש במהלך הבדיקה בכדי להקל את הבדיקה.

סוגי גסטריטיס בהתאם לאבחנה המערבית:

 • גסטריטיס חיידקית – נגרמת מנוכחות של הליקובקטור פילורי.
 • גסטריטיס מדחק חריף – נובעת ממחלה או מפציעה קשה. הטראומה שנגרמה לגוף מובילה לדלקת בדופן הקיבה.
 • גסטריטיס איכולית כרונית – נוצרת כתוצאה משימוש בחומרים הגורמים לגירוי הקיבה, כמו תרופות או אלכוהול בכמויות גדולות. דלקת בקיבה מסוג זה עלולה לגרום לכיבים בקיבה.
 • גסטריטיס נגיפית או פטרייתית – מתפתחת על פי רוב בקרב אנשים בעלי מערכת חיסון חלשה.
 • גסטריטיס אאוסינופילית – מופיעה כתוצאה מתגובה אלרגית. תאי הדם הלבנים (אאוסינופילים) מצטברים בקיבה ומדליקים אותה.
 • גסטריטיס ניוונית – נגרמת כתוצאה מתהליך אוטו-אימוני הגורם לדיקוק הקיבה ולאיבוד תאים רבים המייצרים חומצה ואנזימים.
 • גסטריטיס תא פלסמה – נובעת מהצטברות תאי פלסמה בדופן הקיבה ובאברים הסמוכים לה.

להרחבה, כאן תמצאו פירוט על סוגי הגסטריטיס השונים (באנגלית)

ומה אומרת הרפואה הסינית על גסטריטיס?

ברפואה הסינית האבחון המדויק של דלקת בקיבה כולל תשאול מעמיק, מבחן דופק, לשון ואבחנת בטן, שיאפשרו לי לדעת מהו הטיפול האישי המדויק לכם. לפי הרפואה הסינית, טיפול בגסטריטיס מתחיל באבחון מעמיק, שמטרתו זיהוי המצב הספציפי שהוביל להתקלחות המחלה. על אף שביטויי המחלה דומים בין האנשים, אצל כל אחד הגסטריטיס מתפרץ על רקע אחר ואצל כל אחד היו קיימים עודפים או חסרים שונים במערכות הגוף, שהובילו להתלקחות המחלה.

גסטריטיס - דלקת בקיבה

 • רקע רגשי, בעיקר של מתח וכעס – ברפואה הסינית מכונה גם “כבד הפולש לקיבה”
 • רקע תזונתי או תרופתי (מזונות לא מתאימים מותאמים ותרופות מרובות שפגעו בקיבה) – מכונה ברפואה הסינית “התשה של צ’י הטחול'”
 • תזונה לקויה – ברפואה הסינית מדובר ב”חוסר איזון ביחסים שבין הקיבה לכליות”.
  האבחון המדויק, הכולל תשאול מעמיק, מבחן דופק, לשון ואבחנת בטן, יאפשר לי לדעת מהו הטיפול האישי המדויק לכם.

גסטריטיס תסמינים

על פי רוב, התקף גסטריטיס בקיבה טומן בחובו סימפטומים מגוונים: כאבי בטן, הקאות, קשיים בעיכול, תחושות של מלאות או של שריפה ברום הבטן (בטן עליונה). תסמינים אלו יכולים להופיע יחד או לחוד.

תסמינים נוספים של דלקת בקיבה יכולים לכלול: גזים וגיהוקים, הקאת דם, יציאות בצבע שחור, דם בצואה, אובדן תיאבון ולפעמים גם פריחה בעור.

כאבים או תחושת מלאות בבטן העליונה הם תסמינים נפוצים שהאדם חווה, מסיבות שונות ומגוונות, וחולפים מעצמם בחלק גדול מהמקרים בתוך כמה שעות. אולם אם מדובר בתופעות הנמשכות כמה שבועות, ואם הכאבים מחמירים או מתמתנים לאחר אכילה – ייתכן שאתם סובלים מגסטריטיס. על אותו עיקרון ייתכן מצב של גסטריטיס כרוני.

דלקת בקיבה מה לאכול? ואיך?

מקור הכאב ממנו סובלים חולי גסטריטיס הוא המגע של הרירית המודלקת עם מיצי הקיבה, וכמובן שכל אותם תסמיני התקף גסטריטיס כפי שתיארנו מעלה. לכן הדבר החשוב ביותר בכל הנוגע לתזונה בגסטריטיס הוא אכילת ארוחות קטנות – ככל שהארוחה קטנה יותר, הקיבה תפריש פחות מיצי קיבה, האוכל יתפנה מהר יותר מהקיבה והכאבים יפחתו.

 • חשוב להגביר אכילה של מזון טרי, מבושל, רך, נוזלי וחמים שיפנק את הבטן. מזון מהסוג הזה עשוי להקל על הקיבה בפירוק הראשוני של המזון, ובכך על תסמיני הגסטריטיס שחווים
 • לעסו היטב את המזון כדי להקל על תהליך העיכול, כיוון שתהליך פירוק המזון מתחיל כבר בפה על ידי הלעיסה וערבוב הרוק באוכל הלעוס. ככל שהמזון יגיע לעוס יותר ומעורבב ביותר רוק – העיכול שלו יהיה מהיר יותר. מומלץ לאכול בתשומת לב ולא תוך כדי פעילות אחרת, על מנת להקפיד על הלעיסה המרובה ולהימנע מבליעת פיסות אוכל שאינן לעוסות היטב, בהיסח הדעת.
 • הימנעו ממזון שומני והעדיפו מזונות מופחתי שומן. מהירות התפנות הקיבה קשורה, בין היתר, לכמות השומן במזון. ככל שיש יותר שומן במזון כך הוא יתפנה לאט יותר מהקיבה. לכן כמו כן הפחיתו במזונות חריפים, מתובלים, מתועשים ומעובדים – אלו מקשים על תהליך העיכול. כפי שציינתי קודם, העדיפו בישול כצורת עיבוד המזון שלכם וותרו על טיגון

מזונות שיכולים להקל על התקף גסטריטיס:

 • ירקות ופירות טריים, שהם בסיסיים (מתאימים כאשר הקיבה חומצית והגסטריטיס אינו על רקע סביבה בסיסית)
 • קטניות ואגוזים – גם הם בסיסיים ומרגיעים את הקיבה (אם הדלקת בקיבה אינה על רקע חומצי)
 • מזון המגן על רירית הקיבה – דוגמת אלוורה ופפאיה.
 • חליטות צמחים מרגיעות, כמו שומר, בבונג, גרניום לימוני ועשב לימון.

 החלק השני של גסטריטיס תזונה… מה לא לאכול?

מומלץ להימנע ממזונות המגרים את הרירית המודלקת, ביניהם:

 • מזונות מלוחים במיוחד, כמו חטיפים מלוחים, דגים מלוחים, סויה, מלח שולחן וכדומה
 • מזון מהיר וג’אנק פוד (שומני ועתיר מלח)
 • קיים קשר הדוק בין גסטריטיס ומוצרי חלב, כאשר בכוחם השלילי ליצור תנאים המעוררים דלקת בקיבה
 • מזונות חריפים, כמו טבסקו, סחוג, סרירצ’ה ועוד
 • מזונות חומציים, כמו מיצים חמוצים, פירות הדר וכדומה
 • קפאין הנמצא לא רק בקפה אלא גם בשוקולד, תה וקולה
 • מזונות המכילים קמח לבן, תפוחי אדמה ואורז לבן
 • משקאות אלכוהוליים

כמו כן, חשוב להימנע מעישון סיגריות וסיגרים מכל הסוגים.

טיפול טבעי בגסטריטיס

טיפול בגסטריטיס ברפואה הסינית יעיל, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. הוא עוזר למזער את החמרת המצב, משפר ומסייע בחידוש הרקמות ותורם בהקלה על תסמיני הדלקת וסימפטומים נוספים הקשורים בה. הטיפול מתמקד בחוסר האיזון הראשוני שגרם להתלקחות הדלקת ומשלב המלצות לתזונה אשר מותאמת אישית, צמחי מרפא סיניים ודיקור סיני. מחקרים הראו כי בכוחם של הטיפולים האלו להיות יעילים להקלה על תסמיני הדלקת ולעיתים אף לפתור אותה מהשורש, כאשר יתרון מרכזי הוא שהטיפול נחשב לבטוח לחלוטין ואינו כרוך בתופעות לוואי.

4.9/5 - (66 votes)

מאיה נאור רפואה סינית

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה על מאיה נאור, מטפלת במעי רגיז
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש