דלקת בוושט – גורמים, תסמינים וטיפול טבעי

סובלים מקשיי בליעה או מהקאות חוזרות? תחושות צריבה ובעירה באיזור החזה מוכרות לכם? ייתכן כי גם אתם סובלים מדלקת בוושט, או בשמה הלועזי אזופגיטיס (Esophagitis).

מדובר במחלה דלקתית נפוצה יחסית שפוגעת ברקמות הוושט, שעלולה להוביל גם לירידה במשקל ותשישות פיסית או נפשית.

טיפול טבעי ברפואה סינית מקל על תסמיני המחלה, מפחית את הדלקתיות ומאפשר למטופל להחזיר את האיזון הטבעי לגופו

אזופגיטיס – מהי בעצם?

אזופגיטיס, או דלקת אאוזינופילית של הוושט, היא מחלה כרונית אשר תוקפת את הוושט וגורמת לבעיות תפקודיות שונות. הדלקת הנפוצה ביותר היא דלקת בוושט על רקע חומצי והחזר של תוכן הקיבה, אולם קיימים למחלה גם גורמים אחרים.

המחלה אינה סלקטיבית, והיא פוגעת בילדים ובמבוגרים, טווח תסמיניה רחב והיא נפוצה בעיקר בקרב אנשים עם היסטוריה משפחתית של אלרגיות ורקע של מחלות אוטו-אימוניות.
המודעות למחלה הולכת וגוברת בשנים האחרונות, וההערכה היא שהיא לא פחות שכיחה ממחלות דלקתיות אחרות של מערכת העיכול, כמו קרוהן וקוליטיס.

גורמים עיקריים לדלקת בוושט

כאמור הגורם השכיח ביותר להתפתחות המחלה היא חומציות יתר בוושט – ריפלוקס.
ריפלוקס נגרם, בדרך כלל, כתוצאה מבעיות תפקודיות בסוגר העליון של הקיבה, שמובילות להחזר חומצי של מזון מהקיבה חזרה לוושט. החומציות עשויה ליצור בעיות רבות, ובין היתר להתפתחות דלקת בוושט.
יחד עם זאת, תופעות של חומציות יתר בוושט יכולות להיגרם גם כתוצאה מגירויים חזקים של רירית הוושט, הקאות כרוניות מכל סיבה שהיא, הפרעות אכילה ועוד.

גורם שכיח נוסף הוא על רקע אלרגי, אסטמה, אקזמה וזיהומים ויראליים או פטרייתיים. גורמים אלו עשויים לגרות את המערכת החיסונית שלנו ולגרום לרגישות יתר. במצבים אלו, המערכת תוקפת את עצמה, ונוכחותם של אאוזינופילים בוושט גוברת. אאוזינופילים הם סוג של תאי דם לבנים, ומטרתם היא להגן על הגוף כנגד זיהומים.
לכן, ריבוי אאוזינופילים בדם יהווה ברוב המקרים סימן היכר לדלקת בוושט, שכן הם אלו היוצרים את הדלקת כתגובה לחשיפת הגוף לאלרגיה.

מלבד, זיהומים פטרייתיים או ויראליים, האלרגיה עשויה להתפתח כתוצאה מרגישות למזון, חשיפה לגורם סביבתי אחר או עקב רגישות כללית של מערכת החיסון.

מהם התסמינים של דלקת בוושט?

התסמינים הנפוצים ביותר של דלקת בוושט הם תחושות צריבה, חומציות או טעם מר בפה, בעירה באיזור הוושט והחזה, קשיי בליעה וכאבים חוזרים ונשנים באיזור.
מלבד אלו, ייתכנו גם תסמיני שיעול, ירידה במשקל, הקאות ועוד.

האבחנה של הדלקת תתבצע בהסתמך על סימפטומים אלו, ועל בדיקת גסטרוסקופיה לבחינת הדלקתיות והימצאותם של אאוזינופילים בוושט.

האם המחלה מסוכנת?

באופן כללי, בהינתן טיפול מתאים, דלקת בוושט אינה מסוכנת. בין אם מדובר בריבוי אאוזינופילים כתגובה מוגברת של מערכת החיסון או חומציות יתר, אלו ניתנים לאבחון מוקדם ומניעת הידרדרות המחלה.

מקרים שיכולים לעורר דאגה נובעים בעיקר מאבחנה מאוחרת שעשויה להוביל לדלקת ריאות, בעיות בקנה הנשימה, ובמקרים נדירים מאוד גם מחלות ממאירות.

טיפול טבעי על פי הרפואה הסינית

הטיפול ברפואה סינית כולל אבחנה מקיפה ויסודית של המטופל (גוף ונפש) על מנת לעקור את הבעיה מן השורש. באמצעו טכניקות של דיקור סיני ושימוש בצמחי מרפא, מוחזר האיזון הטבעי למערכת העיכול והמערכת החיסונית במהירות.

הדיקור משמש להרגעת הגוף והנפש, ולהקלה מיידית בתסמיני המחלה.

צמחי המרפא עוזרים להפחית בצורה ניכרת את תחושות הצריבה, והם בעלי סגולות ריפוי ושיקום האיזור הפגוע.

לצד תשאול ואבחנה מקיפים, משלב הטיפול המלצות לתזונה נכונה ושינויים באורח החיים.

הטיפול הסיני לדלקת בוושט נחשב ליעיל ובטוח במיוחד. אם גם אתם סובלים, אני מזמינה אתכם לפנות אליי לקליניקה לקבלת ייעוץ פרטני וטיפול מותאם אישית.

 

מאיה נאור מטפלת טבעית בחיפה

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיז
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת המעי הרגיז