כל המידע על דלקת בגרון: תסמינים, גורמים וטיפול טבעי

סובלים מדלקת גרון כרונית? חווים צרבת וריפלוקס שאינם מרפים? ייתכן והקשר ביניהם אינו מקרי.

דלקת בגרון היא אחת מהמחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים וילדים כאחד. אף על פי שבמקרים רבים הדלקת מתפתחת על רקע זיהום חיידקי או ויראלי, יתכן שמאחורי דלקות גרון שלא עוברת עומדים דווקא ריפלוקס והפרעות נוספות במערכת העיכול. החדשות הטובות הן שיש מספיק מה לעשות כדי להקל על תסמיני הדלקת ולהעלים אותה לחלוטין.

דלקת גרון (בלועזית: Sore Throat) היא תופעה כל כך שכיחה, עד כי רובנו סבלנו ממנה לפחות פעם אחת במהלך החיים: למעשה, זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר בביקור שלנו אצל רופאים. המחלה אמנם נפוצה יותר בקרב ילדים, אך היא בהחלט עשויה לתקוף גם מבוגרים יותר. בכל אחד מהמקרים היא טומנת בחובה תסמינים לא נעימים וכרוכה בשיבוש משמעותי של שגרת החיים שלנו.

דלקת גרון

גורמים עיקריים לדלקות בגרון

דלקת בגרון היא מחלה דלקתית, התוקפת את האדם לרוב באזור חלל הלוע והשקדים. הלתופעה שלל מינוחים נפוצים בעולם הרפואה, ביניהם דלקת שקדים ((tonsillitis) ודלקת לוע (pharyngitis), אולם רוב השמות מתייחסים בעיקרון לאותה מחלה.

דלקת גרון מתפתחת על רקע זיהומי בדרך כלל, ופוגעת ברקמות השונות בגרון. כמו מחלות דלקתיות אחרות שקשורות בתפקודי מערכת העיכול, דוגמת קרוהן, קוליטיס כיבית או דלקות חוזרות בוושט, גם דלקת בגרון עלולה לנבוע מהפרעות במערכת העיכול העליונה ולגרום לשלל בעיות תפקודיות.

את דלקות הגרון מקובל לסווג לשני סוגים: דלקת גרון אקוטית ודלקת כרונית. במקרים אקוטיים, המקור לדלקת הגרון יהיה ויראלי או חיידקי. הזיהומים הוויראליים נפוצים יותר, והם שכיחים בעיקר בעונת החורף. הזיהום החיידקי העיקרי שגורם לדלקות בגרון הוא הסטרפטוקוקוס A, וגם הוא, כמו הזיהומים הוויראליים מדבק במיוחד.

אם מדובר בתופעות דלקתיות כרוניות בגרון או במערכת העיכול העליונה, ייתכן שהן נגרמות כתוצאה מצרבת או ריפלוקס. תחושת הצריבה היא תוצאה ישירה של עלייה ברמת החומציות בקיבה, או בעיה תפקודית בסוגר שמפריד בין הקיבה והוושט וגורם להחזר וושטי.

החומציות הגבוהה בגרון עלולה לגרום לדימומים, לכאבים כרוניים ולבעיות תפקודיות נוספות שיוצרות תהליכים דלקתיים לאורך זמן, וכמובן גם מפריעות לתפקוד היומיומי התקין של הוושט ושל הגרון.

מהם התסמינים העיקריים לדלקת בגרון וכיצד ניתן לזהות את סוג הדלקת?

דלקות הגרון הרגילות יופיעו בעיקר בעונות המעבר ובחורף, כשנסיבות הופעת הדלקת יכולות להשפיע על התסמינים שאנחנו חווים. במקרים של זיהום ויראלי, הדלקת תלווה בדרך כלל בתסמיני חום, כאבי גרון, קושי בבליעה, צרידות, נזלת ושיעול. במקרה של דלקת גרון חיידקית, ייתכנו בנוסף גם כאבי בטן, הקאות, חום גבוה וכאבי ראש. דלקת ויראלית תעבור בדרך כלל כעבור כמה ימים, אפילו בהיעדר טיפול ישיר (אם כי ניתן לנקוט באמצעים שונים על מנת להקל על התסמינים הנובעים מהדלקת).

חשוב לציין כי דלקות ממקור זיהומי נמשכות בדרך כלל מספר ימים עד שבוע בהינתן טיפול מתאים. בעוד הדלקת הוויראלית עוברת מעצמה, כדי לטפל במקרים של זיהום חיידקי חשוב לגשת לרופא לקבלת אנטיביוטיקה. הטיפול חשוב גם במטרה להקטין את הסבירות לסיבוכים שונים של דלקת הגרון, ביניהם אבצס באזור השקדים או סיבוך מורכב יותר בשם קדחת השיגרון.

במקרים של דלקת גרון הנובעת מבעיות במערכת העיכול, תסמיני המחלה יהיו כרוניים והם עלולים לכלול תחושות צריבה בגרון, הקאות, כאבי גרון, שיעול, צרידות, ירידה במשקל, טעם מר בפה, כאבי בטן – כל אלו בדרך כלל ללא תסמיני חום.

כך או כך מדובר במחלה מדבקת בכל קנה מידה. דלקות בגרון עשויות לעבור בקלות מאדם לאדם דרך טיפות העוברות באוויר (רסס), כך ששיעולים, עיטושים ומגע בין אדם חולה לבריא מעלים משמעותית את הסיכויים להידבקות. חשוב לציין שבמקרה של דלקת בעלת מקור חיידקי, הטיפול האנטיביוטי משחק תפקיד מרכזי בהקטנת שרשרת ההדבקה. בדרך כלל לאחר 24 שעות ממועד נטילת התרופה האנטיביוטית, האדם החולה אינו נחשב למדבק.

מתי חשוב לטפל בדלקת גרון?

גם אם דלקת גרון עשויה לחלוף מעצמה, כפי שאכן קורה לא מעט, חשוב להיות עם האצבע על הדופק ביחס למקרים הדורשים התערבות רפואית, או לכל הפחות ביקור אצל הרופא למטרת אבחון הבעיה וממדיה. ברמה הכללית אפשר לטעון ששאלת הדחיפות בטיפול הרפואי נובעת מדרגת החומרה ומתדירות התסמינים שהאדם חווה, כמו גם בהתאם למידת ההשפעה שלהם על התפקוד הכללי שלו. אם האדם סובל מחום גבוה, מתקשה לפתוח את הפה או לשתות, מקיא, סובל מקוצר נשימה וחווה תסמינים אחרים הנחשבים למורכבים יותר, מומלץ לגשת לאבחון רפואי בהקדם.

הטיפול ברפואה הקונבנציונלית בדלקות גרון משתנה בהתאם לסוג הדלקת ובנסיבות המביאות להיווצרותה, כאשר פעמים רבות את התשובה החד משמעית תיתן רק בדיקת מעבדה: שיטת האבחון המרכזית והאמינה ביותר כיום היא משטח לוע, אולם ניתן לבצע גם תבחין מהיר לאיתור חיידק הסטרפטוקוקוס. אם המחלה היא ממקור נגיפי (ויראלי), ייתכן מאוד שלא יינתן כל טיפול למעט הטיפול התומך להורדת חום ולשיכוך כאבים. טיפול אנטיביוטי במצב הזה עלול דווקא להזיק לאדם, מכיוון שהוא חושף אותו בפני תסמיני התרופה ועלול ליצור אצלו זני חיידקים “חדשים” המגלים עמידות בפני אנטיביוטיקה. דלקת חיידקית דורשת כאמור טיפול ישיר בחיידק, באמצעות תרופה אנטיביוטית – פניצילין ברוב המקרים.

טיפול טבעי בדלקות גרון חוזרות

לצד הדרכים הקונבנציונליות של טיפול בדלקת גרון, ניתן למצוא פתרונות יעילים מאוד מהקשת הרחבה של הרפואה המשלימה בכלל ורפואת המזרח בפרט. הרפואה הסינית נחשבת ליעילה בהתמודדות עם דלקות, כשיתרון משמעותי שלה הוא העובדה שהפרופיל הבטיחותי שלה גבוה במיוחד. ברמה הכללית הרפואה הסינית מייחסת חשיבות עליונה לאיזון בין גוף ונפש, הן במקרה של דלקות והן בהתייחס למחלות ולבעיות רפואיות אחרות, ומסייעת למטופל בחיזוק הגוף לצורך התמודדות יעילה ומהירה יותר עם תסמיני הדלקת. כל טיפול טבעי ברפואה סינית מתחיל באבחון מדוקדק ויסודי של תסמיני הדלקת והמקור להם.

התכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי לכל מטופל, והיא כוללת שימוש בטכניקות של דיקור סיני, לצד שימוש בצמחי מרפא והמלצות לשינויים בהרגלי התזונה ואורח החיים. תוכנית טיפולים משולבת עשויה לנצל את היתרונות של כל שיטה וליצור שלם הגדול בהרבה מסך החלקים שלו.

הדיקור הסיני, בין השאר בנקודות שנמצא שקיימת בהן חסימה אנרגטית או פעילות בלתי מאוזנת, מסייע בהקלת תסמיני הדלקת ומעודד את ההחלמה המהירה של הגוף. כמו כן, במקרים בהם הדלקת הכרונית גורמת גם לרגישות יתר של מערכת החיסון, הדיקור עשוי לסייע בהחזרת האיזון הטבעי למערכת החיסונית ולגוף כולו. הדיקור נחשב לבטוח, כאשר במקרה של ילדים הסובלים מדלקות גרון קיימת בחלק מהמקרים אפשרות לביצוע של הדיקור ללא מחטים כלל.

צמחי המרפא מסייעים גם הם בהקלת תחושות הצריבה בגרון, שיקום האזור המודלק והפחתת החומציות בקיבה. התאמת התפריט התזונתי נועדה לשכך את תסמיני הדלקת ולהקל על הגוף ככל שניתן. לכך ניתן להוסיף רשימה ארוכה מאוד של תרופות סבתא לדלקת גרון, עליהן תוכלו לקרוא כאן.

מעוניינים לטפל אחת ולתמיד בדלקת? אני מזמינה אתכם לפנות אליי לקבלת טיפול טבעי ויעיל .