כל המידע על דלקת בגרון: תסמינים, גורמים וטיפול טבעי

סובלים מכאבים כרוניים בגרון? חווים צרבת וריפלוקס שאינם מרפים? ייתכן והקשר ביניהם אינו מקרי. דלקת בגרון היא אחת מהמחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים וילדים כאחד. אף על פי שבמקרים רבים הבעיה מתפתחת על רקע זיהום חיידקי או ויראלי, יתכן שמאחורי דלקות גרון שלא עוברת עומדים דווקא ריפלוקס והפרעות נוספות במערכת העיכול. החדשות הטובות הן שיש מספיק מה לעשות כדי להקל על תסמיני המחלה ולהעלים אותה לחלוטין.

דלקת גרון (בלועזית: Sore Throat) היא תופעה כל כך שכיחה, עד כי רובנו סבלנו ממנה לפחות פעם אחת במהלך החיים: למעשה, זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר בביקור שלנו אצל רופאים. המחלה אמנם נפוצה יותר בקרב ילדים, אך היא בהחלט עשויה לתקוף גם מבוגרים יותר. בכל אחד מהמקרים היא טומנת בחובה תסמינים לא נעימים וכרוכה בשיבוש משמעותי של שגרת החיים שלנו.

דלקת גרון

גורמי סיכון עיקריים

דלקת בגרון היא מחלה דלקתית, התוקפת את האדם לרוב באזור חלל הלוע והשקדים. הלתופעה שלל מינוחים נפוצים בעולם הרפואה, ביניהם דלקת שקדים ((tonsillitis) ודלקת לוע (pharyngitis), אולם רוב השמות מתייחסים בעיקרון לאותה מחלה.

דלקת גרון מתפתחת על רקע זיהומי בדרך כלל, ופוגעת ברקמות השונות הפזורות לאורך האיבר החשוב הזה. כמו מחלות דלקתיות אחרות שקשורות בתפקודי מערכת העיכול, דוגמת קרוהן, קוליטיס כיבית או דלקת בוושט, גם כאן ייתכן שהסיבה היא הפרעות במערכת העיכול העליונה ולגרום לשלל בעיות תפקודיות.

את המחלה מקובל לסווג לשני סוגים, אקוטית או כרונית. במקרים אקוטיים, המקור לדלקת יהיה ויראלי או חיידקי. דלקת גרון ויראלית נפוצה יותר מאשר דלקת גרון חיידקית, והם שכיחים בעיקר בעונת החורף. מקרה נפוץ הוא דלקת גרון מסטרפטוקוק – כלומר, מקרה בו הזיהום החיידקי העיקרי שגורם למחלה הוא הסטרפטוקוקוס A. גם הוא, כמו הזיהומים הוויראליים, מדבק במיוחד.

אם מדובר בתופעות דלקתיות כרוניות בגרון או במערכת העיכול העליונה, ייתכן שהן נגרמות כתוצאה מהמחלות צרבת או ריפלוקס. תחושת הצריבה היא תוצאה ישירה של עלייה ברמת החומציות בקיבה, או בעיה תפקודית בסוגר שמפריד בין הקיבה והוושט וגורם להחזר וושטי.

החומציות הגבוהה בגרון עלולה לגרום לדימומים, לכאבים כרוניים ולבעיות תפקודיות נוספות שיוצרות תהליכים דלקתיים לאורך זמן, וכמובן גם מפריעות לתפקוד היומיומי התקין של הוושט ושל הגרון.

דלקת גרון תסמינים עיקריים: כיצד תוכלו לזהות את סוג הדלקת?

הדלקות ה”מסורתיות” יופיעו בעיקר בעונות המעבר ובחורף, כשנסיבות הופעת המחלה יכולות להשפיע על התסמינים שאנחנו חווים. במקרים של זיהום ויראלי, נראה בדרך כלל חום גבוה, כאבי גרון, קושי בבליעה, צרידות, נזלת ושיעול. במקרה של דלקת חיידקית, ייתכנו בנוסף גם כאבי בטן, הקאות, חום גבוה וכאבי ראש. דלקת ויראלית תעבור בדרך כלל כעבור כמה ימים, אפילו בהיעדר טיפול ישיר (אם כי ניתן לנקוט באמצעים שונים על מנת להקל על התסמינים הנובעים מהדלקת). תיתכן בהחלט דלקת גרון ללא חום, כשבדרך כלל המשמעות היא שמדובר במקרה של דלקת גרון ויראלי ולא דלקת גרון ממקור חיידקי.

חשוב לציין כי דלקות ממקור זיהומי נמשכות בדרך כלל מספר ימים עד שבוע בהינתן טיפול מתאים. בעוד הדלקת הוויראלית עוברת מעצמה, כדי לטפל במקרים של זיהום חיידקי חשוב לגשת לרופא לקבלת אנטיביוטיקה לדלקת גרון. הטיפול חשוב גם במטרה להקטין את הסבירות לסיבוכים שונים של המחלה, ביניהם אבצס באזור השקדים או סיבוך מורכב יותר בשם קדחת השיגרון.

במקרים של דלקת גרון הנובעת מבעיות במערכת העיכול, תסמיני המחלה יהיו כרוניים והם עלולים לכלול תחושות צריבה בגרון, הקאות, כאבי גרון, שיעול, צרידות, ירידה במשקל, טעם מר בפה, כאבי בטן – כל אלו בדרך כלל ללא תסמיני חום.

האם דלקת גרון מדבקת? בהחלט!

כך או כך, חשוב לזכור כי דלקת גרון מדבקת בכל קנה מידה. דלקות בגרון עשויות לעבור בקלות מאדם לאדם דרך טיפות העוברות באוויר (רסס), כך ששיעולים, עיטושים ומגע בין אדם חולה לבריא מעלים משמעותית את הסיכויים להידבקות.

חשוב לציין שבמקרה של מקור חיידקי למחלה, אנטיביוטיקה לדלקת גרון משחקת תפקיד מרכזי בהקטנת שרשרת ההדבקה. בדרך כלל לאחר 24 שעות ממועד נטילת התרופה האנטיביוטית, האדם החולה אינו נחשב למדבק.

מתי חשוב לטפל במחלה?

גם אם הדלקת עשויה לחלוף מעצמה, כפי שאכן קורה לא מעט, חשוב להיות עם האצבע על הדופק ביחס למקרים הדורשים התערבות רפואית, או לכל הפחות ביקור אצל הרופא למטרת אבחון הבעיה וממדיה. ברמה הכללית אפשר לטעון ששאלת הדחיפות בטיפול הרפואי נובעת מדרגת החומרה ומתדירות התסמינים שהאדם חווה, כמו גם בהתאם למידת ההשפעה שלהם על התפקוד הכללי שלו. אם האדם סובל מחום גבוה, מתקשה לפתוח את הפה או לשתות, מקיא, סובל מקוצר נשימה וחווה תסמינים אחרים הנחשבים למורכבים יותר, מומלץ לגשת לאבחון רפואי בהקדם.

הטיפול ברפואה הקונבנציונלית במחלה משתנה בהתאם לסוג המחלה ולנסיבות המביאות להיווצרותה, כאשר דלקת גרון חריפה תדרוש מטבע הדברים טיפול מקיף יותר. פעמים רבות את התשובה החד משמעית תיתן רק בדיקת מעבדה: שיטת האבחון המרכזית והאמינה ביותר כיום היא משטח לוע, אולם ניתן לבצע גם תבחין מהיר לאיתור חיידק הסטרפטוקוקוס. אם המחלה היא ממקור נגיפי (ויראלי), ייתכן מאוד שלא יינתן כל טיפול למעט הטיפול התומך להורדת חום ולשיכוך כאבים. טיפול אנטיביוטי במצב הזה עלול דווקא להזיק לאדם, מכיוון שהוא חושף אותו בפני תסמיני התרופה ועלול ליצור אצלו זני חיידקים “חדשים” המגלים עמידות בפני אנטיביוטיקה. דלקת חיידקית בפרט, או דלקת גרון סטרפטוקוקוס בפרט, דורשת כאמור טיפול ישיר בחיידק באמצעות תרופה אנטיביוטית – פניצילין ברוב המקרים.

הכירו: דלקת גרון טיפול טבעי

לצד הדרכים הקונבנציונליות של טיפול בדלקת גרון, ניתן למצוא פתרונות יעילים מאוד מהקשת הרחבה של הרפואה המשלימה בכלל ורפואת המזרח בפרט – ניתן לשלב אותם עם הטיפולים המקובלים או להכניס אותם לתמונה כשהם מתגלים כלא יעילים מספיק, למשל במצב בו דלקת גרון אנטיביוטיקה לא עוזרת. הרפואה הסינית נחשבת ליעילה בהתמודדות עם דלקות, כשיתרון משמעותי שלה הוא העובדה שהפרופיל הבטיחותי שלה גבוה במיוחד. ברמה הכללית הרפואה הסינית מייחסת חשיבות עליונה לאיזון בין גוף ונפש, הן במקרה של דלקות והן בהתייחס למחלות ולבעיות רפואיות אחרות, ומסייעת למטופל בחיזוק הגוף לצורך התמודדות יעילה ומהירה יותר עם תסמיני הדלקת. כל טיפול טבעי ברפואה סינית מתחיל באבחון מדוקדק ויסודי של תסמיני הדלקת והמקור להם.

התכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי לכל מטופל, והיא כוללת שימוש בטכניקות של דיקור סיני, לצד שימוש בצמחי מרפא והמלצות לשינויים בהרגלי התזונה ואורח החיים. תוכנית טיפולים משולבת עשויה לנצל את היתרונות של כל שיטה וליצור שלם הגדול בהרבה מסך החלקים שלו. כמו כן העובדה שהטיפולים נחשבים לבטוחים הופכת אותם למתאימים גם עבור אוכלוסיות הנחשבות לרגישות לחלק מהטיפולים הקונבנציונליים, כשדוגמאות מובהקות הן דלקת גרון בהריון או דלקת גרון תינוק.

הדיקור הסיני, בין השאר בנקודות שנמצא שקיימת בהן חסימה אנרגטית או פעילות בלתי מאוזנת, מסייע בהקלת תסמיני הדלקת ומעודד את ההחלמה המהירה של הגוף. כמו כן, במקרים בהם הדלקת הכרונית גורמת גם לרגישות יתר של מערכת החיסון, הדיקור עשוי לסייע בהחזרת האיזון הטבעי למערכת החיסונית ולגוף כולו. הדיקור נחשב לבטוח, כאשר במקרה של ילדים הסובלים מדלקות גרון קיימת בחלק מהמקרים אפשרות לביצוע של הדיקור ללא מחטים כלל.

צמחי המרפא מסייעים גם הם בהקלת תחושות הצריבה בגרון, שיקום האזור המודלק והפחתת החומציות בקיבה. התאמת התפריט התזונתי נועדה לשכך את תסמיני הדלקת ולהקל על הגוף ככל שניתן.

מעוניינים לטפל אחת ולתמיד בדלקת? אני מזמינה אתכם לפנות אליי לקבלת טיפול טבעי ויעיל .