טיפול בבעיות עיכול

אולקוס וכיב קיבה – לאבחן, לטפל ולמנוע

סובלים מכאבי בטן? מכירים מקרוב תחושות של בחילה, הקאות וירידה בתאבון? יתכן שאתם לוקים באולקוס – כיב קיבה. אולקוס הוא פצע במערכת העיכול, שעלול להיגרם בשל זיהום, צרבת, שימוש בתרופות או תזונה לקויה. ניתן לטפל באולקוס בטיפול טבעי ויעיל באמצעות רפואה סינית – טיפול שמביא להקלה, רגיעה בסימפטומים הכואבים, הפחתת סטרס וחרדה ומניעת הישנות התופעה.

מה זה אולקוס?

אולקוס הוא הכינוי העממי להפרעת עיכול שקרויה כיב פפטי – פצע ברקמת הרירית שמצויה בדופן הקיבה או התריסריון (שהוא חלק מן המעי הדק). כיב בתריסריון שכיח עד פי חמישה מכיב קיבה. השכיחות של מחלה זו גבוהה מאוד, ומדי שנה מאובחנים ברחבי העולם מיליוני חולים חדשים. המחלה שכיחה יותר אצל גברים בגילאי 30-50 ואצל נשים היא מופיעה בדרך כלל בגילאים מאוחרים יותר, מעל גיל 60. אבחון של אולקוס נעשה באמצעות צילום בטן, גסטרוסקופיה ולעתים גם בדיקת נשיפה לאיתור הליקובקטר פילורי.

מה גורם לאולקוס?

מרבית הכיבים הפפטיים נגרמים בשל שימוש בתרופות מסוימות (ובכלל זה גם טיפול באנטיביוטיקה כנגד חיידק הליקובקטר פילורי) ותזונה לקויה. אולקוס איננו מדבק. ישנם מקרים שבהם אבחנת אולקוס התקבלה לצד הימצאות של חיידק הליקובקטר פילורי במערכת העיכול, אך לא הוכח שישנו קשר ודאי בין השניים. זהו חיידק שמצוי במערכת העיכול של רבים מאתנו, ובשאלה האם הוא מדבק – הדעות חלוקות, ועדיין אין יודעים. הליקובקטר פילורי אינו גורם לבעיה, בדרך כלל. במקרים מסוימים, הוא גורם לדלקת קיבה, ואז עלול להיווצר כיב פפטי.

תרופות שצריכתן עלולה להוביל להיווצרות כיבי קיבה ותריסריון שייכות למשפחת תרופות של משככי כאבים, וכוללות נקסין, אספירין ואיבופן.

הסיכון להיווצרות אולקוס גובר במקרים של עישון, צריכת אלכוהול מרובה וצריכה של קפאין (בשתייה או במזון). אולקוס יכול להיווצר גם על רקע תזונה לקויה או תפקוד לקוי של חומצות ואנזימים חיוניים בקיבה (למשל עקב הפרעת עיכול אחרת ברקע).

אולקוס – תסמינים וסימפטומים

התסמין הבולט של אולקוס הוא כאב בטן. כאב הבטן נובע ממגע של הכיב, שהוא למעשה פצע, עם מיצי הקיבה החומציים. הכאב מופיע בדרך כלל ברום הבטן, בין הסרעפת לטבור, ועלול להחמיר בשעת לילה או כאשר הבטן ריקה. ישנם אנשים שמדווחים על כאב חד או שורף, ואצל חלק מהחולים הכאב חזק כל כך עד שהוא יכול לגרום ליקיצה מן השינה. עוד תסמינים של אולקוס כוללים בחילות, הקאות, תחושת צרבת, ירידה במשקל וחוסר תאבון. אצל חלק מהלוקים באולקוס, עלול הכיב להפוך לכיב מדמם, ואז מופיעות הקאה דמית או צואה בעלת גוון כהה מאד עד שחור. הצואה השחורה נוצרת מאחר והיא מכילה דם שעבר תהליכי עיכול בקיבה. סימפטומים נוספים של אולקוס, במיוחד בקרב מי שסובלים מכיב מדמם, הם עייפות, חולשה ותשישות. עוד תסמינים של אולקוס הם תחושת שובע מהירה (גם אחרי אכילה מועטה), גיהוקים ואי נוחות בבטן. ישנם מקרים שבהם התפתח כיב קיבה, אך אין סימפטומים ניכרים לכך.

רפואה סינית יכולה לעזור ולהקל על התקף אולקוס, תסמינים של כיב קיבה וכאבי בטן שנגרמים כתוצאה ממנו.

תזונה מומלצת לסובלים מכיב קיבה – מה כדאי לאכול כאשר יש אולקוס?

תזונה נכונה שמתאימה למצב הבריאותי יכולה לסייע ולהקל על הכאב שגורם הכיב הפפטי. לעתים מומלץ לאכול פחות, ולפרוש את הארוחות לכמה ארוחות קטנות על פני היום, למשל כאשר יש אולקוס בהריון.

אם אתם סובלים מאולקוס, מומלץ וניתן לאכול מן המזונות הבאים:

 • מזון רך ומבושל, כדוגמת מרק ירקות או דייסה.
 • שמנים בכבישה קרה, כדוגמת שמן זית.
 • שיבולת שועל – בתוך דייסה או מרק.
 • פפאיה – מכילה פפאין שתורם לשיקום רירית הקיבה.
 • כרוב או מיץ כרוב, בננות, בטטה מבושלת וכוסמת – מועילים ומזינים במצב של אולקוס.
 • מיצי ירקות או פירות לא חמוצים, למשל מיץ גזר.
 • חמאת גהי – חמאה מזוקקת.

מה לא לאכול כשיש קיב קיבה?

במקרה של אולקוס מומלץ להימנע ממזון פריך, קשה או אפוי (מאחר והוא מייבש, בשעה שדרוש לחלוח במערכת העיכול). בנוסף לכך:

 • כדאי להימנע ממזון מטוגן, כבד או מתובל במיוחד.
 • תבלינים חמים וחריפים, כדוגמת צ’ילי, פלפל, קינמון, חרדל ושום – מומלץ להמעיט.
 • לא מומלץ לאכול ירקות חיים, אלא ירקות מבושלים או מאודים.
 • כדאי להימנע מאכילת קרקרים, חטיפים ופריכיות.
 • להימנע משמנים צמחיים שאינם בכבישה קרה, למשל מרגרינה או שמנים מוקשים אחרים. שמנים כאלו מצויים במגוון רחב של מזונות מוכנים ומעובדים – מאפים (בורקס, רוגלעך וכדומה), מזון מוכן במסעדות וחטיפים.
 • אגוזים שקולפו לפני זמן רב, או היו חשופים לאוויר – התחמצנו והם בעלי השפעה שלילית על אולקוס.
 • קפה, קקאו, קולה ומשקאות נוספים שמכילים קפאין או מוגזים.
 • בשר על האש.
 • מומלץ להמעיט בצריכת מזון מלוח. מרבית המזון המעובד או מזון שקונים מחוץ לבית רווי במלח.
 • להימנע מחומץ ומפירות חומציים כמו אפרסקים / שזיפים / פירות הדר.
 • להמעיט בצריכת אלכוהול ובעישון.
 • במקרים מסוימים, ובתיאום עם רופא מטפל, מומלץ להימנע מנטילת תרופות מסוימות, שעלולות להחמיר את הכיב.

סיבוכים של אולקוס

אולקוס עלול להסתבך, ולהביא למצבים מסוכנים שמחייבים התערבות רפואית דחופה. כאשר ישנו כיב מדמם, אובדן הדם עלול לגרום לאנמיה, ומומלץ להיבדק באופן תכוף על מנת לטפל ולשמור על רמות ברזל תקינות. ישנם מצבים שבהם אולקוס עמוק עלול לחדור את הדופן של הקיבה או של המעי בתריסריון וליצור חור. במקרה כזה עלול לצאת מזון מן הקיבה אל חלל הבטן, ולגרום לזיהום חמור. זהו מצב שמחייב התערבות חירום, ובדרך כלל מסתיים בניתוח לסגירת החור.

 מהו הטיפול הקונבנציונלי באולקוס?

הטיפול בכיב קיבה ותריסריון ברפואה הקונבנציונלית נעשה באמצעות תרופות ממשפחת סותרי החומצה כדוגמת אומפרדקס, לוסק, לנטון, נקסיום ואומפרדקס ותרופות שמעניקות שכבת מגן לדופן הקיבה, במקום הרירית הפגועה. במקרים שבהם ישנה המצאות של אולקוס במקביל לתוצאה חיובית של חיידק ההליקובקטר פילורי, ניתנת גם אנטיביוטיקה להכחדת החיידק. במקרים של אולקוס מורכב, אולקוס חוזר או מדמם ואחרים – מתבצע הליך ניתוחי שיכול לכלול כריתה של הכיב, סגירה ותפירה שלו, צריבת נימים מדממים ועוד.

טיפול טבעי באולקוס וכיב קיבה

הטיפול הטבעי באולקוס ברפואה סינית כולל דיקור סיני, המלצות תזונה ואורחות חיים ונטילה של צמחי מרפא.

הדיקור מסייע בהפחתת הדלקתיות במערכת העיכול, משפר את הזרימה והתנועתיות בתוך המערכת, ומטפל באיזון הלחות, החום והקור, על מנת להפחית את הכאב ולאפשר לכיב להירפא. צמחי המרפא ניתנים בהתאמה אישית, כחליטות טיפוליות רפואיות, שמורכבות ממיצוי ייחודי של צמחים שמטפלים בכיב הקיבה.

סובלים מהפרעות עיכול, כאבי בטן או אולקוס כרוני? פנו אלי עוד היום להתאמת טיפול יעיל וטבעי, ללא תופעות לוואי, שמסייע להיפטר מהסימפטומים המעיקים, ומשיב את הבריאות, התאבון ואיכות החיים.

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיז
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת המעי הרגיז