אולקוס, כיב קיבה

מחלת קרוהן – מה לעשות כאשר הגוף תוקף את עצמו?

מהי מחלת קרוהן?

קרוהן שייכת לקבוצת מחלות מעי דלקתיות. זוהי תגובה אוטו-אימונית מוגברת (תאי מערכת החיסון תוקפים את הגוף), המשלבת בתוכה גורמים גנטיים וסביבתיים.

המחלה מתנהגת באופן שונה בין חולים משום שהדלקת יכולה להופיע באזוריה השונים של מערכת העיכול החל מחלל הפה ועד פי הטבעת ונעה בטווח שבין קלה עד קשה, לכן תמונת הסימפטומים מהם יסבלו מטופלים שונים לא תהיה זהה.

המאפיין העיקרי של מחלת הקרוהן הוא מקטעים בריאים בין אזורים המודלקים של המעיים, ותסמינים אשר עשויים להופיע ולהיעלם פעמים רבות.

מהם הסימפטומים של מחלת קרוהן?

הסימפטומים הנפוצים ביותר הם כאבי בטן ממוקדים, שלשולים מימיים עד דמיים מרובים, אובדן משקל גוף, אנמיה בשל בעיה בספיגת ברזל וויטמין B12, נוקשות מתיחות ותפיחות בטנית, אבצסטים, חום, חולשה כללית, חוסר תאבון ועוד.

תופעות נלוות למחלה, אצל חלק מהחולים, יכולות להופיע כדלקות פרקים, דלקות עיניים ודלקות בעור.

סימנים המחייבים התייחסות: עצירות, בחילות, הקאות שאין חולפות- אשר יכולות להעיד על חסימה במעיים.

מהן דרכי האבחון והטיפול המערבי במחלת קרוהן?

המחלה ניתנת לאבחון על ידי בדיקות דם, בדיקות הדמיה (כגון קולונוסקופיה) וקליניקת סימפטומים שיציג החולה.הטיפול המערבי כולל בתוכו תרופות נוגדות דלקת, סטרואידים, אנטיביוטיקה ותרופות מדכאות מערכת חיסון. במידת הצורך תעשה התערבות כירורגית כשלרוב מטרתה להסיר את מקטע המעי המודלק על מנת למנוע הדרדרות נוספת. יש לציין שהאופציה הניתוחית אינה מבטיחה ריפוי מלא של המחלה.

טיפול טבעי במחלת הקרוהן באמצעות הרפואה הסינית

טיפול בקרוהן ברפואה הסינית כולל שימוש בצמחי מרפא סיניים, אשר עוזרים בהפחתת הדלקת, משקמים את ריריות המעיים ומחזקים את מערכת החיסון. הדיקור מסייע גם הוא בחיזוק של מערכת החיסון, מטפל בפן הרגשי-נפשי, מרגיע נפש, עוזר בהפחתת כאב ומסייע בשיפור של תסמיני המחלה.

בנוסף, שינוי תזונתי הוא חלק בלתי נפרד בתהליך של שינוי אורחות החיים עליו צריך לעבוד עם המטופל.

שילוב של שתי הרפואות הסינית והמערבית יחד, יכול ברבים מהמקרים לייצב את הסימפטומים, למנוע הדרדרות, החרפה ואף להביא לרמיסיה (הפוגה) חלקית או מלאה.

מזמינה אתכם להתייעץ איתי בכל בעיה! לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה על טיפול טבעי במחלת מעי דלקתית
טיפול טבעי בקרוהן המלצה חמה