טיפול בבעיות עיכול

תסמונת המעי הרגיז

מהו מעי רגיז?

מעי רגיז או תסמונת המעי הרגיז (IBS) הוא הפרעת עיכול תפקודית, כרונית ונפוצה, המאובחנת לאחר שכל הברורים והבדיקות הנדרשות יצאו תקינות, ולא ניתן להסביר באופן אחר את התופעות הפיזיולוגיות מהן סובל המטופל.

מהם הגורמים לתסמונת המעי הרגיז?

עדיין לא ידוע בוודאות מה גורם להופעת התסמונת, אך לרוב מדובר בבעיה של רגישות יתר במערכת העצבים ובשרירים של מערכת העיכול או רגישות יתר סיסטמית, שמתייחסת לפן הפיזיולוגי יחד עם הפן הנפשי. בעיה אחרת קשורה בתנועתיות מוגברת או מואטת של המעיים, דבר שעלול לגרום לאי סדירות ביציאות, עצירות/שלשולים וכיווציות לא תקינה שיכולה לגרום לכאבי בטן.

קיים קשר ישיר בין מצבי מתח בחיי היומיום והתגברות התסמינים. לעיתים ניתן יהיה לראות תהליך דלקתי מזערי ועדין של הרקמה, שגם הוא קשור ברגישות יתר של מערכת העצבים, או מרכיב זיהומי דוגמת קלקול קיבה שגרם לטראומה והביא לפגיעה ברמת החיסוניות של רירית המעי. כל אלו ניתנים לטיפול בצורה הטובה ביותר ברפואה הסינית.

מהם התסמינים האופייניים של תסמונת המעי הרגיז?

התסמינים מהם המטופל עלול לסבול יהיו שינויים בהרגלי היציאות – עצירות, שלשול או עצירות ושלשול לסרוגין. כאבי בטן, נפיחות, תפיחות, מלאות, גזים מרובים, בחילות וצרבות. העוצמה והתדירות ישתנו מאדם לאדם וינועו מתסמינים קלים של עייפות וחוסר אנרגיה, אשר יפגעו בצורה מועטה באורח ובאיכות חיי החולה, ועד תסמינים קשים, שיפגעו באופן משמעותי בתפקוד היומיומי של החולה.

מהו הטיפול המערבי בתסמונת המעי הרגיז?

מבחינת הרפואה הקונבנציונאלית, הטיפול בדרך כלל מוגבל, כיוון שזו מחלה בה המעיים לרוב בריאות ולא קיים ממצא אורגני ממשי. לכן הטיפול יתייחס בעיקרו לסימפטומים בלבד ויכלול תרופות נוגדות כיווציות מוגברת של המעי. התרופות המוכרות יותר יהיו "קולוטל" או "נירווקסל". ניתנות גם תרופות נוגדות שלשול או נוגדות עצירות. במצבים אלו ניתן יהיה לטפל בסיבים תזונתיים. תרופות סטרואידליות יטפלו במצבים שבהם צריך לדכא את מערכת העצבים ויביאו להחרפה בטווח הרחוק. בנוסף ניתנים כדורים לטיפול בדיכאון או בחרדה וכן טיפול לשינוי תזונתי ואף התערבות פסיכולוגית. הטיפול הקונבנציונאלי אינו מצליח בדרך כלל להגיע לשורש הבעיה אצל חולים מסוג זה, אינו מספק ואצל חולים מסוימים עלול גם להחמיר את המצב.

טיפול טבעי בתסמונת המעי הרגיז באמצעות הרפואה הסינית

מבחינת הרפואה הסינית, ניתן להסביר את תסמונת המעי הרגיז על ידי חוסר איזון אנרגטי ותנועה בלתי-תקינה של דם ואנרגיה בגוף. לחץ, סטרס, עצבנות, תסכול ועוד – כל אלו עלולים להפר את הפעילות התקינה של מערכת העיכול, דבר שיתבטא בתסמינים האופיניים לתופעה.

הטיפול ברפואה הסינית בתסמונת המעי הרגיז נעשה בעזרת טיפולי דיקור סיני וצמחי מרפא ונמצא יעיל מאד

הטיפול מתמקד הן בצד הנפשי והן בצד הפיזיולוגי של הגוף. הדיקור, שאיננו כואב, נעשה עם מחטים בודדות באזורים שונים בגוף, ומתייחס לתסמינים המעידים על הפרעה בפעילות תקינה של המעיים – גזים, נפיחות, מלאות וכאבי הבטן. בנוסף מטפל הדיקור בהפחתת מתח ולחץ ובהרגעת הנפש.

בעזרת צמחי המרפא ניתן לטפל בבעיה של תנועתיות מערכת העיכול (נפיחות, עצירות, קושי בהתרוקנות ועוד), חיזוק מערכת החיסון ומערכת העיכול, ובמקרה וקיים מרכיב דלקתי או זיהומי – ניתן גם להיעזר בצמחים אנטי דלקתיים.

מאיה נאור
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז