אולקוס, כיב קיבה

תסמונת המעי הרגיז – גורמים, תסמינים וטיפול 

בטן רגישה, כאבים, תחושת נפיחות, גזים, חוסר נוחות, הפרעות בתדירות היציאות והחמרה של כל אלו במצבי לחץ או סטרס – נשמע לכם מוכר? אם כן, יתכן ואתם לוקים בתסמונת המעי הרגיז.

הטיפול הטבעי בתסמונת מציע הטבה ושיפור מידיים שנשמרים לאורך זמן, ומקלים על חיי השגרה.

מה זה מעי רגיז?

תסמונת המעי הרגיז (ובאנגלית – IBS – ראשי תיבות של Irritable Bowel Syndrome), המכונה גם “תסמונת המעי הרגיש”, נגרמת כתוצאה מהפרעות בתנועת המעיים. הפרעות אלו גורמות לסדרת סימפטומים מטרידים, שגורמים לאי נוחות.

זוהי תסמונת נפוצה, וסובלים ממנה אחד מכל חמישה עד עשרה אנשים. התסמונת שכיחה יותר בקרב נשים, והיא מופיעה לראשונה במרבית המקרים בקרב מבוגרים צעירים, עד גיל 45. למרות שכיחותה, לרפואה המערבית אין תרופה ייעודית לתסמונת, והיא מציעה ללוקים בה טיפולים שנועדו להפחית את הסימפטומים.

מעי רגיז תסמיניםמה גורם להופעת התסמונת?

עדיין לא ידוע בוודאות מה גורם להופעת התסמונת, אך לרוב מדובר בבעיה של רגישות יתר במערכת העצבים ובשרירים של מערכת העיכול או רגישות יתר סיסטמית, שמתייחסת לפן הפיזיולוגי יחד עם הפן הנפשי.

 • קיים קשר ישיר בין מצבי מתח בחיי היומיום והתגברות התסמינים
 • בעיה אחרת קשורה בתנועתיות מוגברת או מואטת של המעיים, דבר שעלול לגרום לאי סדירות ביציאות, עצירות, שלשולים וכיווציות לא תקינה שיכולה לגרום לכאבי בטן
 • לעיתים ניתן יהיה לראות תהליך דלקתי מזערי ועדין של הרקמה, שגם הוא קשור ברגישות יתר של מערכת העצבים
 • לפעמים רואים מרכיב זיהומי דוגמת קלקול קיבה שגרם לטראומה והביא לפגיעה ברמת החיסוניות של רירית המעי

כל אלו ניתנים לטיפול בצורה הטובה ביותר ברפואה הסינית.

מעי רגיז תסמינים גופניים

ההשפעה הגופנית של המעי הרגיז משתנה מאדם לאדם ומופיעים בתדירות ובעוצמה משתנה, גם בין אנשים וגם בתקופות שונות אצל אותו אדם. יש מי שחווים סימפטומים בעלי השפעה קלה, ואלו אינם משפיעים על חיי השגרה, ויש מי שסובלים מתסמינים חמורים ותכופים, שפוגעים בחיי היומיום ובאיכות החיים. התסמינים של מעי רגיז כוללים, בין היתר:

 • צרבת ותחושה לא נעימה
 • ריפלוקס
 • כאבי בטן או עוויתות בטן – מופיעים בדרך כלל כשעה לאחר ארוחה
 • מספר גדול של יציאות ביום, מלוות בתחושת דחף, וביניהן יציאות רכות בשעות הבוקר או לאחר אכילה. גם יציאות בתדירות בלתי תקינה עלולות להיות תסמין של המחלה, בין אם יותר משלוש יציאות ביום ובין אם עצירות המתבטאת בפחות משלוש יציאות שבועיות
 • יציאות שמסתיימות בתחושה של התרוקנות חלקית ו/או מלוות בתחושת מאמץ ותכיפות
 • אי נוחות בבטן, נפיחות בבטן או גזים
 • יציאות מלוות בריר
 • החמרה בתכיפות של חלק מהסימפטומים (כאבי בטן ושלשולים בעיקר) בזמני מתח ולחץ

תסמונת המעי הרגיז מאובחנת באמצעות שלילת מחלות וליקויים אחרים, וכאשר קיימים התסמינים המתוארים – כולם או חלקם – למעלה משלושה חודשים.

הצדדים הנפשיים של המחלה

אנשים שלוקים בתסמונת המעי הרגיז מעידים כי הם מעדיפים שלא לצאת למקומות שאינם מכירים או שבהם יש חשש שאין שירותים זמינים וקרובים. מי שסובלים מגזים, נפיחות, שיהוקים, בטן מקרקרת וכדומה חשים אי נוחות ומבוכה רבה לצד אנשים אחרים.

אנשים שמאובחנים כבעלי מעי רגיז נוטים לחוות גם מתח ולחץ רב, דכאון או חרדה בדרגות שונות.

מהו הטיפול המערבי בתסמונת המעי הרגיז?

הטיפול בתסמונת המעי הרגיז ברפואה המערבית אינו פותר או מעלים את התסמינים, ואינו מונע את חזרתם. זהו בדרך כלל טיפול המותאם לסימפטום מסוים .הטיפול יכלול תרופות נוגדות כיווציות מוגברת של המעי, כגון “קולוטל” או “נירווקסל”. תרופות נוגדות שלשול או כאלה המקלות על כאבי בטן.  נוגדי דכאון, שנמצאו כיעילים הן בהשפעה על מצב הרוח והן בהשפעה על פעילות המעיים, ולעתים גם טיפול באנטיביוטיקה ובפרוביוטיקה. במקרים קשים, מומלץ נוסף על התרופות השונות גם על טיפול פסיכולוגי.

טיפול טבעי בתסמונת המעי הרגיז – דיקור סיני, אבל לא רק

ברפואה הסינית מתבוננים על הגוף כעל מכלול שלם. הטיפול מתמקד הן בצד הנפשי והן בצד הפיזיולוגי של הגוף. לאחר אבחון מקיף ומעמיק, נותנים טיפול מותאם אישית, בהתאם למצב ולחומרת התסמונת.


 הטיפול ברפואה סינית מתבסס על מתן פורמולה של צמחי מרפא,
דיקור סיני והמלצות תזונה ואורח חיים.
השילוב מביא לשיפור מהיר ולתוצאות ניכרות לאחר מספר טיפולים.

 • הדיקור, שאיננו כואב, נעשה עם מחטים בודדות באזורים שונים בגוף, ומתייחס לתסמינים המעידים על הפרעה בפעילות תקינה של המעיים – גזים, נפיחות, מלאות וכאבי הבטן. בנוסף מטפל הדיקור בהפחתת מתח ולחץ ובהרגעת הנפש.
 • בעזרת צמחי מרפא ניתן לטפל בבעיה של תנועתיות מערכת העיכול (נפיחות, עצירות, קושי בהתרוקנות ועוד), חיזוק מערכת החיסון ומערכת העיכול, ובמקרה וקיים מרכיב דלקתי או זיהומי – ניתן גם להיעזר בצמחים אנטי דלקתיים.
 • המלצות תזונה ואורח חיים מותאמות אישית לכל מטופל לאחר אבחון ותשאול מעמיק.

אם גם אתם סובלים ממעי רגיז או מתסמינים דומים לאלו שתוארו כאן – אני מזמינה אתכם לפנות אלי, ולהתאים עבורכם טיפול יעיל ומהיר. טיפול בתסמונת המעי הרגיז ברפואה סינית נותן תוצאות טובות, שנשמרות לאורך זמן, משפר את איכות החיים ומביא להקלה משמעותית.

 

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז