אולקוס, כיב קיבה

מהי עצירות?

עצירות היא תופעה נפוצה מאד, ולעיתים הגורם הראשוני למחלות שונות. היא עלולה להופיע בכל גיל, מינקות ועד אנשים מבוגרים. לרוב אנשים אינם מודעים לכך שהם סובלים מהבעיה ובזמן תשאול בקליניקה התשובות שיתקבלו לגבי הרגלי היציאות יהיו "אני הולך לשירותים אחת ל- 3-8 ימים" או "יש לי קושי בהוצאה אבל אני רגיל", "היציאות מלוות בכיווצים וכאבי בטן מרובים".

עצירות יכולה להתבטא בצואה יבשה, קושי גדול בהוצאה, חוסר התרוקנות או לחלופין קשיים ביציאות ושלשולים לסירוגין.

במצב תקין אדם ילך לשירותים בין פעם לפעמיים ביום, כשהוא לא סובל מכאבי בטן, שאין קושי בהתרוקנות או כל בעיה אחרת שעלולה לעכב את השהייה בשירותים. עצירות היא קושי בפינוי פסולת צואתית מן הגוף. אין מדובר במחלה אלא בסימפטום בלבד, המבטא פעולת מעיים קשה ולא תקינה, אשר מתבטאת בחוסר נוחות וחוסר התרוקנות, לעיתים בתחושות של כאבי בטן וכמובן תדירות יציאות נמוכה.

מהם תסמיני העצירות במבוגרים?

  • תדירות נמוכה של יציאות. יש לקחת בחשבון כי לא כל מי שאינו חווה יציאה במהלך היום בהכרח סובל מהפרעה זו. רק תדירות הנמוכה משלוש יציאות בשבוע משמעה עצירות.
  • יציאות קשות ויבשות
  • מאמץ בעת היציאה
  • היעדר תחושת התרוקנות גם לאחר יציאה עצירות
  • אובדן תיאבון
  • הרגשה כללית לא טובה

זה קורה (כמעט) לכולם

מדובר בהפרעה נפוצה, כאשר אחד מכל חמישה, כ-20% מהאוכלוסייה, סובל ממנה. ככלל, נשים סובלות ממנה יותר מאשר גברים, ושכיחותה עולה בגיל מבוגר.

עצירות היא תופעה מעיקה ולא נעימה. טיפול בבעיה ברפואה סינית מניב תוצאות מעולות שמורגשות במהרה. פנו אלי להתאמת טיפול אישי עבורכם!

גורמי סיכון עיקריים

נהוג לחלק את העצירות לשני סוגים, לפי הסיבות מהן נבעה: עצירות תפקודית, הנובעת מתפקוד לקוי בתנועתו של המעי הגס; ועצירות משנית, שמקורה בגורמים חיצוניים – אורח חיים לקוי, תזונה, נטילת תרופות ועוד.

התופעה עלולה להיגרם עקב:

שתייה מועטה. כשהעיכול מתבצע "על יבש", תנועת המעיים איטית והצואה יבשה ונעה באיטיות בגוף.

תזונה לקויה. פחות מדי סיבים תזונתיים, צריכה דלה של פירות וירקות, צריכה גבוהה מדי של פחמימות, מזון תעשייתי ומעובד. זאת לצד תזונה דלה שאינה כוללת את כל אבות המזון, או תזונה שאינה מגוונת דיה.

פעילות גופנית לא מספקת. פעילות גופנית מניעה את הגוף, מאיצה את הדופק ואת זרימת הדם וגורמת לגוף לתפקד בצורה נמרצת ובכך למנוע מהבעיה להתרחש.

תרופות. עצירות היא אחת מתופעות הלוואי של טיפול תרופתי הניתן לחולי סרטן, ואלה נוטים לסבול מתופעה זו. גם תרופות פסיכיאטריות, תרופות לטיפול בבעיות בלחץ הדם ואחרות עלולות לבעיה כתופעת לוואי.

הריון. עקב סיבות דוגמת השינוי ההורמונאלי שעובר גוף האישה במהלך הריון, הלחץ שמפעיל הרחם ההולך וגדל על הקיבה ומערכת העיכול (מה שמסביר גם צרבת בהריון) או תוספי הברזל הניתנים לחיזוק האישה ועוברה.

תפקוד לקוי או חולשה של שרירי רצפת האגן.

מחלות נוירולוגיות. מחלות אלה פוגעות במערכת העצבים, ועצירות עלולה להיות אחת מתופעות הלוואי. בין המחלות ניתן למנות טרשת נפוצה, פרקינסון, אירוע מוחי או כל פגיעה מוחית אחרת ועוד. מידע נוסף על הקשר בין מחלות נוירולוגיות לעצירות תמצאו כאן.

מחלות ובעיות הקשורות במעי הגס, דוגמת דלקת במעי הגס, קוליטיס כיבית ואחרות

 

דרכי טיפול בעצירות

הטיפול המערבי מספק ברובו, במידה ונשללה כל מחלה אחרת שמחייבת התייחסות קודמת, שימוש בתכשירים שונים כגון: חומרי סיכה, משלשלים, תכשירים מרככי צואה או תכשירים ממריצי פעילות המעי. השמות המוכרים הם "נורמלקס", "אבילאק", "לקסעדין" ועוד.

טיפול טבעי בעצירות, בהתאם למאפייני הרפואה הסינית, נמצא יעיל ויכלול שינוי תזונתי אשר יותאם אישית למטופל עם דגש על מזונות מרובים בסיבים תזונתיים, מזונות מלחלחים, עשירים ומגוונים.

טיפול בדיקור סיני שמאפשר איזון פנימי של הגוף, שיפור המטבוליזם, יצירת תנועת מעיים ונוזלים טובה יותר על מנת לעודד פעילות מעיים תקינה וחיזוק של מערכת העיכול.

צמחי מרפא סיניים נרקחים בצורה אישית שנבנית עבור המטופל ובהתאם לאבחנתו.

סובלים מעצירות? צרו קשר עוד היום למידע על טיפול טבעי המבטיח שיפור מיידי. 

מאיה נאור
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש