אולקוס, כיב קיבה

צרבת – מה עושים כשהגרון יורק אש?

המונח האנגלי לצרבת הוא Heartburn – הלב בוער. המונח הסיני הוא "חום בקיבה". והדרך בה שתי שפות כה שונות זו מזו מתארות את הצרבת, מספרת את הסיפור. כשהצרבת מכה, התחושה המרכזית היא של מדורה קטנה בבטן ובבית החזה. למה זה קורה ומה עושים?

מה זאת צרבת?

המונח המקצועי לצרבת הוא רפלוקס, או אם תרצו גם החזר ושטי קיבתי. כלומר, תוכן הקיבה, שירד אליה דרך הוושט, עולה דרכו חזרה. בקיבה פועלים מיצי עיכול חריפים וחומציים, שתפקידם לפרק את המזון אותו אכלנו, כצעד ראשון בחילוף החומרים ובהפקת אנרגיה ומיצוי החומרים המזינים (ויטמינים, מינרלים וכו') מן האוכל שאכלנו. התוצאה – הרפלוקס נושא חומר חומצי בעיקרו, והוא שגורם לתחושת השריפה, כאב וחומציות לאורך בית החזה ובגרון. חשוב לציין כי לא כל צרבת – סימפטום עיקרי של רפלוקס, מעידה בהכרח על רפלוקס. לדוגמה, החיידק ההליקובקטר פילורי, שקיים אצל חלק גדול מהאוכלוסייה יכול גם הוא לגרום לצרבת.

טיפול בצרבת

תרופות: התרופות הניתנות לטיפול בצרבת, חלקן ללא מרשם, מטפלות בהפרשת החומצה בקיבה ובכך מונעות את תחושת הצריבה בעת ריפלוקס. סוג אחר של טיפול תרופתי נגד צרבת הוא על ידי תרופות בסיסיות המאזנות את רמת החומציות הגבוהה. התרופות עשויות להביא להקלה זמנית, אולם אינן פותרות את הבעיה מהשורש.

תזונה: לצרבות יש קשר הדוק לתזונה והרגלי חיים. שינויים בתזונה ובאורחות חיים יקלו על הסימפטומים ועשויים למנוע הישנות הצרבות.

טיפול טבעי ברפואה סינית: הרפואה הסינית רואה בריפלוקס פעולה מורדת של הקיבה, ומרד צריך לעקור מן השורש ולא להסתפק בהכנעה מקומית של ההתקוממות. הרפואה הסינית יעילה לא רק להפסקת הצרבות אלא גם לריפוי של הרקמות הפגועות והסדרת פעילות הושט. התהליך כולל המלצות תזונה אישיות ושינוי אורחות חיים בהתאם לצורך, דיקור סיני והתאמת צמחי מרפא.

הדיקור משמש כ"עזרה ראשונה" להקלת התסמינים המידיים של הצריבה והחום והכאב בגרון. מעבר להקלה המידית, הדיקור הוא כלי מצוין להחזרת האזור הפגוע לפעילות נכונה ולאיזון הגוף כולו. צמחי המרפא פועלים לוויסות רמת החומציות בקיבה. לצמחים אלה השפעה אנטי דלקתית טובה והם יעילים לטיפול בפצעים וכיבים שעלולים להתפתח בהתקף צרבת. עוד על טיפול בצרבת

הטיפול הסיני לצד זה המערבי הוכח כיעיל הן לטווח הקצר בהפחתת הכאבים והצריבות בגרון ובקיבה, והן לטווח הארוך באיזון הגוף, חזרתו לפעילות שגרתית ומניעת הישנות התופעה. לפרטים ומידע נוסף צרו קשר

לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

צרבת בגרון

עליית תוכן הקיבה מתרחשת למעשה אצל כל אחד בסיום ארוחה, ועל פי רוב איננו חשים בכך, כיוון שתוכן הקיבה חוזר עד מהרה למטה. אלא שכאשר משך החשיפה של הוושט לחומר שבקיבה עולה, כך גובר הסיכוי לחוות צרבת בגרון, עד כדי פגיעה ברירית שבדופן הוושט. זהו כמובן מצב המצריך בירור מקצועי.

צרבת חזקה

כאמור, התופעה נושאת בחובה כאב. לעתים, אם מדובר בצרבת קשה, הכאב עז ומקרין לפה, ללסת ולגרון. לעתים עלולה צרבת חריפה לגרום לשיעול עז, בשל תחושת המכאוב והגירוי הבלתי נפסק בגרון. למעשה, התקפת צרבת חזקה מעוררת שלל תופעות קשות, ועדויות של מטופלים על אשר חוו במהלך התקף צרבת קשה דומות לאלו את חולים שלקו בהתקף לב. קשיי נשימה, השתנקויות, התקפי שיעולים עזים, צרידות, דלקות גרון והקאות הם חלק מתופעות הלוואי הכרוכות בהתקף של צרבת חזקה.

צרבת קשה, המופיעה לעתים קרובות, עלולה להעיד על מחלת ההחזר הוושטי (Gastroesophageal Reflux Disease), המאופיינת בעלייה תדירה של מיצי הקיבה, ולפעמים גם מיצי המרה, אל הוושט.

במקרים אחרים עלולה צרבת חריפה להעיד על בקע סרעפתי, בו חודר חלק מהקיבה דרך הסרעפת אל בית החזה. בדרך כלל, הבקע עצמו (על אף שנשמע קצת מוזר ומפחיד…) אינו מהווה בעיה כשלעצמה, אך הוא אחד מהגורמים להופעת התופעה ולהתחזקותה.

גורמים לצרבת

הסיבה המרכזית לצרבת ולעליית תוכן הקיבה נעוצה בשסתום הספינקטר הנמצא בין הוושט לקיבה. זהו בעצם שריר הסגור רוב הזמן והוא נפתח רק בזמן אכילה, כדי לאפשר ירידת מזון מהוושט לקיבה. אצל הסובלים מצרבת, מסיבה לא ברורה נפתח הספינקטר שלא לצורך ומתבצעת פעולה הפוכה, של חזרת מזון אל הוושט.

גורמים רבים המאפיינים את אורח החיים המערבי קשורים בהיחלשות הסוגר בפרט ובצרבת בכלל. מזון שומני, חריף, מטוגן ומתובל עשוי לעודד את התופעה, זאת לצד שתיית אלכוהול וקפה, צריכת סוכר גבוהה, עישון, לחץ נפשי ועוד.

אורח חיים נכון לטיפול בצרבת

כל המטפלים, מן הרפואה המערבית וזו המונעת גם יחד, יסכימו כי אי אפשר להגזים בחשיבות אורח חיים נכון ככלי טיפולי מן המדרגה הראשונה בצרבת בפרט ובמחלות ובעיות רפואיות אחרות בכלל. אורח החיים המערבי, הכולל תזונה לקויה, פעילות גופנית מועטה ומנהגים פסולים כמו עישון ושתיית אלכוהול, הוא גורם מרכזי לשורה ארוכה של מחלות. קבלת אורח חיים נכון ובריא היא המפתח לחיים בריאים ולהרגשה טובה.

להלן מספר כללי "עשה" ו"אל תעשה" שיסייעו עד מאד לצרבת ובמניעתה.

• הימנעות ממזון מטוגן, חריף ומתובל
• הפסקת עישון ושתיית אלכוהול
• הקפדה על פעילות גופנית לפחות 3-4 פעמים בשבוע. אך יש להקפיד לא לבצע פעילות גופנית כשעה לאחר ארוחה, אפילו ארוחה קלה
• לא לאכול ארוחות גדולת מדי. אל תדלגו על ארוחה, כדי לא "להעמיס" יותר מדי בזו הבאה
• בעת השינה, הגביהו מעט את הראש עם כרית נוחה

עמודים נוספים רלוונטים:

סיבות לצרבת | טיפול בצרבת | צרבת בהריון | תזונה לצרבתתרופות לצרבת וסיכונים

 

צרבת אינה מכה משמיים, וניתן לטפל בה ולהיטיב את ההרגשה. אני מזמינה אתכם לפנות אליי ולהתייעץ עימי בכל שאלה הנוגעת לצרבת או כל הפרעה במערכת העיכול

לפרטים ויצירת קשר: 072-3360888

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז