טיפול בבעיות עיכול

רפלוקס – זה מתחיל בגיהוק וממשיך באש

ריפלוקס הוא הפרעה בה תוכן הקיבה המכילה חומצות ושאריות מזון חוזר אל הוושט, דבר אשר גורם לצרבת באזור החזה והגרון, לדלקת, לשיעול, כאבי אוזניים וצרידות, טעם מר בפה, בחילות, גיהוקים, נפיחות וכאב בבטן העליונה. תסמינים אלו עלולים להיות מוחמרים לאחר האוכל.

בטווח הארוך, בהיעדר טיפול מתאים אפשר יהיה לראות היצרות של הוושט והופעת כיבים עד שינויים טרום-סרטניים בוושט.

סובלים מצריבה בחזה ובגרון? מרגישים בחילה, סובלים מגיהוקים ומטעם רע? אל תהססו לפנות. לפעמים שאלה פשוטה עושה את כל ההבדל.

מהם הגורמים לריפלוקס במבוגרים?

הגורמים למחלת הרפלוקס הם מגוונים, הנפוצים שבהם הינם בעיה בסוגר העליון של הקיבה, חומציות יתר, בקע סרעפתי.  בנוסף, ידוע כי השמנת יתר, הריון והקאות מרובות עלולים גם הם לגרום לתופעות הנ”ל.

מה מציע הטיפול המערבי?

הטיפול המערבי במחלת הריפלוקס נעשה לרוב על ידי שימוש בתרופות להורדה ועיכוב ייצור חומציות יתר של הקיבה והפחתת צרבת. שמות מוכרים מקבוצה אחת הם “זנטק”, “זנידקס” ומקבוצה אחרת השמות המוכרים הם “נקסיום”, “לנטון”, אומפרדקס” ו”לוסק”. לתרופות אלו תופעות לוואי מעטות והן נמצאות בשימוש נרחב. תרופות אחרות נוגדות חומצה כגון- “טאמס” ו”מאלוקס” מטפלות במקרים הקלים וניתנות לרכישה ללא מרשם רופא.

מטופלים רבים הסובלים מרפלוקס ונוטלים אחת מהתרופות המוצעות לא יחוו הטבה משמעותית או מלאה ואף ימשיכו לסבול מהתסמינים באופן חלקי או מלא, ולכן שילוב של טיפול ברפואה הסינית מאד מומלץ.

טיפול ברפלוקס באמצעות הרפואה הסינית

לרפואה הסינית כלים יעילים מאד לטיפול במחלת הריפלוקס. הדיקור הסיני שעובד על חיזוק ואיזון מערכות בגוף ובנוסף מביא להקלה בצרבת. שימוש בצמחי מרפא סיניים בעלי השפעה נוגדת חומצה ואנטי דלקתית, עם דגש על שינוי תזונתי והקפדה על איזון ושמירה של אורח החיים האישי של כל מטופל.

השילוב של תרופות עם טיפול טבעי מתאים יעיל מאד ומוכיח את עצמו. ניתן לראות שיפור משמעותי בחיי המטופל ובמקרים מסויימים להביא להפחתה בשימוש ועד הורדה מוחלטת של התרופות.

איך זה מרגיש – מה הם התסמינים של ריפלוקס?

רפלוקס גורם במרבית המקרים לצרבת – תחושה מעיקה של שריפה באזור בית החזה, שנובעת מעליית הנוזלים החומציים מן הקיבה במעלה הוושט. התסמינים כוללים גם לחץ עז בחזה, שיש המתארים אותו כדומה ללחץ שחשים בעת אירוע לב. תסמינים נוספים כוללים קושי בבליעה של מזון ומשקה, צרידות קבועה, כאבים בגרון, דלקות חניכיים, שיעול ממושך וקשיים אחרים במערכת הנשימה. ריפלוקס יכול גרום גם לשיהוקים ולהופעה של ריח רע מן הפה.

סימפטומים נוספים

מי שסובלים מריפלוקס חווים ירידה באיכות החיים ולעתים גם מתח וקושי סביב פעולות יומיומיות כאכילה, שכיבה למנוחה ויציאה מן הבית, בשל חשש מהופעת הסימפטומים. מאחר והתסמינים מופיעים פעמים רבות לאחר ארוחה או בעת שכיבה, יש מי שחוששים ונמנעים מארוחות מלאות או ממנוחה בשכיבה לאחר האוכל. הכאבים העזים בחזה או בגרון ושאר התסמינים גורמים למועקה ומתח, ומפריעים לניהול אורח חיים סדיר ותקין.

דרכים להקלה על תסמיני ריפלוקס והרגלים שמומלץ לאמץ להקלת תופעות המחלה

  • הקפדה על תזונה נכונה ומותאמת.
  • המנעות ממזון שמן, מטוגן או חריף, משקאות חומציים ואלכוהוליים.
  • הפחתה בעישון, המאפשרת הרפיית שריר הקיבה ולהחמרה בתופעות.
  • ירידה במשקל במידת הצורך.
  • הגבהת הראש עם כרית נוספת בזמן השינה.
  • המנעות מפעילות גופנית לאחר ארוחה ועוד.

מהי הפרעה דיספפסית? מי אמר שרפלוקס בא לבד?

דיספפסיה הינה תופעה המתארת מגוון רחב של סימפטומים במערכת העיכול העליונה כגון- מלאות, נפיחות, מתיחות של הבטן, כבדות, שובע מהיר, צרבת, גרעפסים, בחילה ותסמינים דיספפטיים אחרים, לרוב ללא ממצא פתולוגי. תופעות אלו יכולות לנבוע כתוצאה ממתח ולחץ נפשי, שימוש בתרופות מעכבות ייצור חומציות בקיבה ועוד, והן מטופלות בהצלחה מרובה ובצורה אינדיבידואלית ברפואה הסינית- בעזרת טיפולי דיקור, שימוש בצמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי, איזון הגוף ושיפור אורח ואיכות החיים.

האם הרפואה הסינית יכולה לעזור?

טיפול ברפלוקס ברפואה סינית נועד להרגיע את תחושת הבעירה והשריפה המופיעות בעת צרבת, למנוע או להפחית משמעותית את הישנות הריפלוקס ולשקם את ריריות מערכת העיכול. הטיפול מתחיל באבחון מקיף שמסייע לאתר את הגורמים לריפלוקס. לאחר האבחון ניתן טיפול בדיקור, שמסייע להפחתת התסמינים, לחיזוק מערכת העיכול ולהורדת הדלקתיות בה. נוסף על הדיקור, ניתנים צמחי מרפא שתומכים בהבראת הוושט ובחיזוק הגוף ומערכת העיכול. המטופלים ברפואה סינית מסורתית מקבלים גם המלצות תזונה והצעות לשינוי הרגלים, שמסייעות להתמודדות עם הריפלוקס ולשיפור איכות החיים.

אם אתם סובלים מרפלוקס, או סובלים מן התסמינים המוזכרים לעיל – חבל לסבול! פנו אלי עוד היום לשם אבחון מעמיק והתאמת טיפול אישי יעיל ומיטיב!

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש