טיפול בבעיות עיכול

ריפלוקס – זה מתחיל בגיהוק וממשיך באש

רפלוקס הוא הפרעה בה תוכן הקיבה המכילה חומצות ושאריות מזון חוזר אל הוושט, דבר אשר גורם לצרבת באזור החזה והגרון, לדלקת, לשיעול, כאבי אוזניים וצרידות, טעם מר בפה, בחילות, גיהוקים, נפיחות וכאב בבטן העליונה. תסמינים אלו עלולים להיות מוחמרים לאחר האוכל.

בטווח הארוך, בהיעדר טיפול מתאים אפשר יהיה לראות היצרות של הוושט והופעת כיבים עד שינויים טרום-סרטניים בוושט.

סובלים מצריבה בחזה ובגרון? מרגישים בחילה, סובלים מגיהוקים ומטעם רע? אל תהססו לפנות. לפעמים שאלה פשוטה עושה את כל ההבדל.

מהם הגורמים לריפלוקס?

הגורמים למחלת הריפלוקס הם מגוונים, הנפוצים שבהם הינם בעיה בסוגר העליון של הקיבה, חומציות יתר, בקע סרעפתי.  בנוסף, ידוע כי השמנת יתר, הריון והקאות מרובות עלולים גם הם לגרום לתופעות הנ"ל.

מהו הטיפול המערבי של מחלת הריפלוקס?

הטיפול המערבי במחלת הריפלוקס נעשה לרוב על ידי שימוש בתרופות להורדה ועיכוב ייצור חומציות יתר של הקיבה והפחתת צרבת. שמות מוכרים מקבוצה אחת הם "זנטק", "זנידקס" ומקבוצה אחרת השמות המוכרים הם "נקסיום", "לנטון", אומפרדקס" ו"לוסק". לתרופות אלו תופעות לוואי מעטות והן נמצאות בשימוש נרחב. תרופות אחרות נוגדות חומצה כגון- "טאמס" ו"מאלוקס" מטפלות במקרים הקלים וניתנות לרכישה ללא מרשם רופא.

מטופלים רבים הסובלים מריפלוקס ונוטלים אחת מהתרופות המוצעות לא יחוו הטבה משמעותית או מלאה ואף ימשיכו לסבול מהתסמינים באופן חלקי או מלא, ולכן שילוב של טיפול ברפואה הסינית מאד מומלץ.

טיפול טבעי במחלת ריפלוקס באמצעות הרפואה הסינית

לרפואה הסינית כלים יעילים מאד לטיפול במחלת הריפלוקס. הדיקור הסיני שעובד על חיזוק ואיזון מערכות בגוף ובנוסף מביא להקלה בצרבת. שימוש בצמחי מרפא סיניים בעלי השפעה נוגדת חומצה ואנטי דלקתית, עם דגש על שינוי תזונתי והקפדה על איזון ושמירה של אורח החיים האישי של כל מטופל.

השילוב של תרופות עם טיפול מתאים ונכון ברפואה הסינית יעיל מאד ומוכיח את עצמו בהרבה מהמקרים בעזרת הצמחים הסיניים, ניתן לראות שיפור משמעותי בחיי המטופל ובמקרים מסויימים להביא להפחתה בשימוש ועד הורדה מוחלטת של התרופות.

דרכים להקלה על תסמיני ריפלוקס והרגלים שמומלץ לאמץ להקלת תופעות המחלה

  • הקפדה על תזונה נכונה ומותאמת.
  • המנעות ממזון שמן, מטוגן או חריף, משקאות חומציים ואלכוהוליים.
  • הפחתה בעישון, המאפשרת הרפיית שריר הקיבה ולהחמרה בתופעות.
  • ירידה במשקל במידת הצורך.
  • הגבהת הראש עם כרית נוספת בזמן השינה.
  • המנעות מפעילות גופנית לאחר ארוחה ועוד.

מהי הפרעה דיספפסית? מי אמר שרפלוקס בא לבד?

דיספפסיה הינה תופעה המתארת מגוון רחב של סימפטומים במערכת העיכול העליונה כגון- מלאות, נפיחות, מתיחות של הבטן, כבדות, שובע מהיר, צרבת, גרעפסים, בחילה ותסמינים דיספפטיים אחרים, לרוב ללא ממצא פתולוגי. תופעות אלו יכולות לנבוע כתוצאה ממתח ולחץ נפשי, שימוש בתרופות מעכבות ייצור חומציות בקיבה ועוד, והן מטופלות בהצלחה מרובה ובצורה אינדיבידואלית ברפואה הסינית- בעזרת טיפולי דיקור, שימוש בצמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי, איזון הגוף ושיפור אורח ואיכות החיים.

הטיפול הסיני לצד זה המערבי הוכח כיעיל באיזון הגוף וחזרתו לפעילות שגרתית. לפרטים ומידע נוסף צרו קשר.

מאיה נאור
תודה למאיה נאור על טיפול בתסמונת מעי רגיז
המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיש