תסמונת בארט – גורמים, תסמינים וטיפול טבעי

צרבות כרוניות, הקאות, קשיי בליעה או טעם חומצי בפה? אם כל אלו נשמעים לכם מוכר, ייתכן ואתם סובלים מתסמונת בארט. מדובר בהפרעה כרונית של הוושט, ממנה סובלים כ-3% מהאוכלוסייה, ושכיחותה עולה עם הגיל.

מדובר על תסמונת עיכול המלווה באתגר פיסי ונפשי רב. אתם לא צריכים לעבור את זה לבד. טיפול ברפואה סינית יכול להביא להקלה בסימפטומים, חיזוק מערכת העיכול ולהביא לשיפור משמעותי באיכות החיים.

תסמונת ושטית על שם בארט מאופיינת בהחזר ושטי של חומצה מהקיבה (ריפלוקס). החשיפה הקבועה של הוושט לחומציות הקיבה גורמת לשינויים ברירית ובתאי הוושט וכתוצאה מכך הם עלולים להיהפך לתאים דמויי – מעי, אשר נמצאים באופן נורמאלי רק במעי. החומציות מגרה את מערכת העיכול העליונה וגורמת לתחושת צרבת תמידית, לתופעות דלקתיות לא נעימות ולפגיעה באורח החיים והתפקוד היומיומי.

טיפול ברפואה סינית יכול להביא להקלה בסימפטומים, ולשיפור משמעותי באיכות החיים!

מהם הגורמים לתסמונת בארט?

שני הגורמים העיקריים להתפתחותה של התסמונת הם גירוי כרוני של הוושט כתוצאה מריפלוקס או עקב דלקת כרונית של הוושט.
תופעה של ריפלוקס היא שכיחה ונגרמת במרבית המקרים עקב פעילות לקויה של שריר הסוגר התחתון של הוושט. שריר הסוגר משמש כשסתום המונע חזרה של תוכן הקיבה מעלה, והתפקוד לא תקין שלו גורמים לעלייה בלתי רצונית של חומציות הקיבה למערכת העיכול העליונה וליצירת גירויים ולדלקות בוושט.

דלקות בוושט מוגדרות כהפרעות הנגרמות כתוצאה מזיהומים, אלרגיות, תגובה תרופתית, מחלות ממאירות ועוד. בחלק מן המקרים הדלקת תתפתח ללא שום סיבה ברורה.

לצד אלו, צריכת מוגזמת של אלכוהול, נטילת תרופות נוגדות דלקת, תזונה לא מאוזנת ועישון מהווים גורמי סיכון נוספים להתפתחות תסמונת בארט.

תסמיני המחלה יכולים להקשות על אבחון מכיוון וגם הם יהיו דומים לתסמינים של רפלוקס: צרבות ותחושת חומציות בפה, הקאות וקשיי בליעה. חשוב לזכור כי במקרים מסוימים הסובלים מתסמונת בארט לא יסבלו מאף אחד מהתסמינים.

האם מדובר בתופעה מסכנת?

תסמונת בארט אינה מדבקת, ולרוב גם איננה מסכנת חיים. עם זאת, מומלץ לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים על מנת להקל על התסמינים ולזרז את תהליך ההחלמה.

במקרים נדירים יחסית התסמונת עלולה לגרום למחלות ממאירות, כמו סרטן הוושט. לכן, חשוב לאבחן ולטפל בתסמונת בהקדם, במיוחד לאור העובדה שחלק מהסובלים ממנה הם אסימפטומטיים, כלומר אינם מרגישים תסמיני מחלה כלשהם. אבחון המחלה הוא פשוט יחסית ונעשה על ידי גסטרוסקופיה ולקיחת דגימות מן הוושט.

טיפול טבעי בתסמונת בארט

נכון להיום, הרפואה הקונבנציונאלית לא מציעה טיפול לריפוי המחלה ומניעתה. הרפואה המערבית מתמקדת בטיפול מניעתי של מתן תרופות המפחיתות את רמת החומציות בקיבה. טיפולים חלופיים כוללים התערבות כירורגית להסרת רקמת הוושט הפגומה או צריבת הרירית. כל אלו מטפלים בסימפטומים אבל לא יכולים לתת מענה ארוך טווח למחלה עצמה.

הטיפול הטבעי בקליניקה יוצא מנקודת הנחה שההתמודדות עם המחלה, על פי הידוע ברמה התיאורטית, דורש גישה גמישה ומולטי-דיסציפלינרית. התהליך מתחיל באבחון מקיף ויסודי של המטופל ובירור מצב האיזון הגופני והנפשי שלו. לאחר האבחון מותאם לכל חולה טיפול אישי לפי התסמינים מהם הוא סובל, בהתאם לעקרונות העיקריים של הרפואה הסינית:

דיקור סיני – טכניקות של דיקור מחזקות את מערכת החיסון ומחזירות את האיזון הדרוש לכל מערכות הגוף. כמו כן, משפר הדיקור את תפקודו של שריר הסוגר ומחזק אותו.
הדיקור מאזן את הגוף גם מבחינה נפשית ועוזר בהקלת התסמינים והסבל של המטופל.

צמחי מרפא פורמולות צמחי מרפא נרקחות באופן ייחודי ומותאמות אישית למטופל ולתסמינים. הפורמולות תורמות לחיזוק מערכת העיכול, הפחתת החומציות בוושט ובקיבה והרגעת תחושת הצריבה או הדלקת.

תזונה נכונה –תזונה נכונה יכולה להאט ואף למנוע את התקדמותה של ההפרעה. מומלץ להימנע מצריכה מוגזמת של קפאין, משקאות מוגזים, שוקולד וקקאו, מאכלים חריפים ומזונות שומניים המגבירים את חומציות הקיבה. לצד זאת, מומלץ לשלב בתזונה היומית שקדים, חליטות קמומיל,  דגים וקטניות ולהרבות בשתיית מים. כחלק מהטיפול בקליניקה נעבור על הרגלי התזונה ונתאים לכל מטופל תפריט אישי.

טיפול טבעי באמצעות רפואה סינית מקל על הסימפטומים של תסמונת בארט ותורם להפחתת תחושת הצרבת וחוסר הנוחות. הטיפול משפר את תפקודה של מערכת החיסון ועוזר בשיקום האזורים הפגועים עקב תופעות ריפלוקס נשנות. 

רוצים להיפטר מהצרבות הטורדניות? מזמינה אתכם לפנות אלי עוד היום על מנת לקבל טיפול מיטיב ומותאם אישית.

 

מאיה נאור

מטפלת במבוגרים וילדים בקליניקות ברמת אביב וחיפה.

 מאיה מטפלת ברפואה סינית, במכון הגסטרואנטרולוגי שבמרכז הרפואי שיבא, בתל השומר ובעלת ניסון רב במחלות עיכול.

המלצה חמה לטיפול טבעי במעי רגיז