תמונה של קקטוס עדין וצמחי מרפא

תרופות סבתא לכאב גרון ולדלקת גרון

תרופות סבתא לכאבי גרון: כל הפתרונות הטבעיים שיעשו לכם טוב

כאבי גרון הם תופעה מעיקה ומטרידה שפוקדת רבים, בעיקר בימות החורף, אך לא רק. כאבי הגרון עשויים להיגרם בשל הימצאות חיידקים או וירוסים מעוררי מחלה בגרון, או בשל גירוי אחר כלשהו – אלרגנים באוויר, שימוש מאומץ במיתרי הקול, רגישות ודיבור או בכי ממושך וסיבות נוספות. כאבי גרון יכולים להופיע כגירוי, גירוד מעיק או תחושת צריבה בגרון, במקרה הקל. במקרים חמורים יותר, עשויה להתפתח תחושת דקירה, קשיים בבליעת רוק ומזון ותופעות לוואי נוספות כדוגמת חום וכאבים במקומות נוספים. אבל יש חדשות מעודדות, והן שקיימות אינספור תרופות סבתא לכאב גרון ולדלקות שכדאי לנסות.

מאחר שכאבי גרון עשויים לתקוף לפתע בכל שעה משעות היממה ויוצרים אי נוחות גדולה, מומלץ להיעזר בשיטות ביתיות פשוטות ומהירות, שמסייעות להקלה על הכאב, ועשויות להאיץ את תהליך הריפוי, אם מדובר בהתחלה של מחלה. הרפואה הסינית מציעה גם היא מזור – חיזוק של המערכת החיסונית ונטילת צמחי מרפא – על מנת לסייע בהחלמה ו/או למנוע חזרה של מצבי דלקת וכאב.

כאב גרון חולף או דלקת?

כאבי גרון מתמשכים שאינם מתמתנים עלולים להעיד על הימצאות חיידקים יוצרי דלקת. מרבית מחלות הגרון הן דווקא ויראליות, ובמקרים אלו הסימפטומים הם מינוריים יחסית, והמחלה חולפת בלא טיפול תרופתי. במקרים אלו – תרופות סבתא לדלקות גרון יכולות לסייע בהתמודדות עם הבעיה, להקל על הכאב ולקצר את משך ההחלמה.

חשוב לזכור שכ-10% מדלקות הגרון הן דלקות חיידקיות שנגרמות על ידי חיידקי סטרפטוקוק. כאשר מופיע כאב גרון חריף, חשוב ומומלץ ללכת לבדיקה רפואית, שבה נוטלים משטח גרון, לבירור האם זוהי דלקת חיידקית (לחלופין, יש גם ערכות ביתיות לזיהוי החיידק). הסכנה בדלקת גרון ממקור חיידקי כרוכה בסיבוכים שונים, ועל כן חשוב לאבחן אותה ולטפל בה בהקדם. במקרה הזה תרופות הסבתא והטיפולים הטבעיים למיניהם עשויים להקל משמעותית על המצב, אם כי ייתכן שיהיה צורך בטיפול קונבנציונלי להשמדת החיידק.

תרופות סבתא לכאב גרון

תרופות סבתא הן פשוטות, מיידיות וניתנות להכנה בכל בית. חשוב לציין שתרופות ביתיות אינן מתאימות לכל אדם, ובכל מקרה מומלץ להשתמש בהן במתינות ובאחריות. אם יש ספק, רצוי להיעזר בגורם רפואי מוסמך.

תרופות הסבתא המופיעות כאן עשויות לשמש לא רק למטרות טיפול בכאבי גרון, אלא גם למניעה שלהם. על כן ניתן להשתמש בהמלצות גם כאשר אין כאבי גרון.

 • דבש – דבש דבורים הוא מזון בעל סגולות אנטי בקטריאליות, וביכולתו להפחית מצבי דלקת. המרקם הדבשי מוסיף מעין שכבה דקיקה שמצפה את דפנות הגרון ומקלה מעט על פעולת הבליעה. אתם יכולים לצרוך כפית דבש, או להוסיף אותו למאכלים אחרים שלכם.
 • שום – שום הוא צמח חזק מאד, בעל תכונות אנטיביוטיות שתורמות לחיזוק מערכת החיסון. הוא אינו מתאים לכל אדם, וכדאי להיזהר בצריכתו, במיוחד אם ידועות בעיות או מוכרת רגישות במערכת העיכול.
  מי שמחפשים תרופות סבתא לדלקת גרון, יכולים לרקוח לעצמם מרקחת אנטי-בקטריאלית שעשויה משתיים שלוש כפות דבש, חצי בצל ושתי שני שום מעוכות. ניתן להשרות את כל אלו יחד בצנצנת למשך מספר שעות, עד שהבצל והשום מגירים מנוזליהם אל תוך התערובת, ולאחר מכן לאכול כפית מן הדבש כל מספר שעות.מרקחת ביתית אחרת כוללת כף דבש, כף כורכום ושן שום כתושה. יש להכין מרקחת לפי מתכון זה, ולבלוע כל שעה-שעתיים. ניתן גם לאכול שום חי וגולמי.
 • תמיסת מי מלח – לא בטוח שזהו הפתרון הטעים ביותר שיש, אבל מזה דורות ידוע שהוא פשוט עובד. גרגור של תמיסת מי מלח יעילה בסילוק חיידקים שמצויים בגרון ובלוע. כמו כן, מי המלח יוצרים גירוי של ריריות הגרון, ותורמים להפרשה מוגברת של רוק, שמסייעת בהרחקת החיידקים ובהקלה על כאבי גרון. הכנת התמיסה פשוטה – מערבבים כפית מלח בחצי כוס מים חמים עד שהמלח נמס. מחכים שהתמיסה תתקרר מעט, וכשהיא חמימה, אך לא רותחת, לוגמים מעט, מגרגרים בגרון במשך כדקה ויורקים. ניתן לחזור על הפעולה מספר פעמים ברצף ומספר פעמים ביום.
 • מרק עוף – ככל הנראה אחת מתרופות הסבתא היותר נפוצות שיש. בהקשר הנוכחי מרק עוף עשוי לסייע בהתמודדות עם כאבי גרון בכמה אופנים. לא חסרות סיבות: המרק חם, תורם להרטבת הגרון וממלא את הגוף בנוזלים.
 • חליטות צמחים – יש אנשים ששותים תה בעיקר כשהם חולים, ואפשר להבין מדוע. חליטות צמחים חמימות מסייעות להרגיע כאבי גרון וידועות כתרופות סבתא לכאב בגרון. חליטה מצמח הקמומיל עשויה להפחית או לעצור את הכאב, מאחר ולקמומיל יש איכות אנטי דלקתית, והוא עשיר בנוגדי חמצון. הקמומיל הוא בעל השפעה מרגיעה ומקלה על כאב, וניתן להוסיף לו גם כפית דבש, ולשתות מספר פעמים ביום.
  חליטת תה מצמח הלואיזה יכולה להקל גם כן, בעיקר במקרים שבהם מופיע כאב גרון קל. הלואיזה עשירה בנוגדי חמצון, ומומלץ לחלוט עלים טריים ולשתות את החליטה כשהיא חמימה.
 • לימון – חליטה מומלצת אחרת, שמהווה יופי של תרופה לכאב גרון, היא חליטת לימון. מיץ הלימון ידוע כעשיר בסגולות אנטי בקטריאליות. הוא עתיר בוויטמין C, שמחזק את המערכת החיסונית ומסייע לגוף להתגונן מפני הצטננות והתפתחות מחלות.
 • קינמון – תרופת סבתא לדלקת בגרון שעשויה להקל ולהועיל במקרים של כאבי גרון ודלקות. ניתן להוסיף כאבקה למשקה חליטה חמים, או להכין ממנו משקה בשילוב עם דבש ולימון.
 • חומץ תפוחים – חומץ תפוחים יכול לסייע להקלת כאבי גרון בכמה אופנים. דרגת החומציות הגבוהה מסייעת בהשמדת חיידקים, כשבנוסף החומץ מסייע בשיכוך כאבים ובהעלמת הליחה.

מה לא לאכול כשיש כאב גרון?

הכנסת מאכלים דוגמת אלו שהוזכרו מעלה לתפריט שלכם עשויה לשפר את מצבכם משמעותית, במיוחד אם תשנו את הרגלי התזונה בתקופה הרגישה הזו: למשל הכנסת כמה שיותר נוזלים לגוף (רצוי מים). שינויים באורח החיים עד שיעבור הכאב, דוגמת הקפדה על מנוחה, צפויים לתרום גם כן.

מן העבר השני של המשוואה, אסור לשכוח שלצד כל אותן תרופות סבתא לכאבי גרון יש כאלה שעלולים להחריף את הכאבים והתסמינים הנלווים. לכן חשוב לצמצם את צריכתם במקרה של כאבי ודלקות גרון. בעיקר מדובר כאן במאכלים או בשתייה שעלולים לגרום לגירוי בגרון, או לחלופין מאכלים קשים לבליעה: מאכלים מתובלים מדי, קרקרים, חטיפים יבשים, קפה, אלכוהול ועוד. מומלץ להימנע מהם ככל האפשר, או לכל הפחות לעקוב אחר ההשפעה שלהם על מצב הגרון שלכם.

כאבי גרון ודלקות גרון בראי הרפואה הסינית

טיפול בכאבי גרון ובדלקות גרון ברפואה סינית מתחיל בתשאול ובאבחון מעמיקים, לבירור המצב הרפואי, הרגשי ואורחות החיים של המטופל. כאבי גרון יכולים להופיע על רקע אלרגיות, חולשת מערכת חיסונית, רעלים שונים או חולשה גופנית ורגשית. הטיפול בכאב גרון מותאם באופן אישי לכל מטופל, וכולל בדרך כלל דיקור לחיזוק המערכת החיסונית, הקלה על מצבי אלרגיה והפחתת דלקתיות בגוף. נוסף על הדיקור ניתנות המלצות לנטילת צמחי מרפא שמסייעים בהפחתת דלקת, איזון והרגעה ועוד.

הרפואה הסינית תורמת לחיזוק ושיפור פעולת מערכות הגוף, ומסייעת במניעת מחלות חורף, בהן כאבי גרון ודלקות גרון. אם אתם חשים חולשה, כאב או בעלי נטייה להצטננויות או דלקות גרון חוזרות – פנו אלי ואסייע לכם בחיזוק הגוף ובהתאמת טיפול מיטבי עבורכם.

 


לכל המאמרים >